F1.sk F1.sk

De la Rosa: Po prvých dvoch jazdách som vedel, že Hamilton bude pre mňa problém
zdroj: HRT

De la Rosa: Po prvých dvoch jazdách som vedel, že Hamilton bude pre mňa problém

Pedro de la Rosa má za sebou bohatú kariéru vo Formule 1, počas ktorej však bol väčšinou iba v pozícii testovacieho jazdca. Napriek tomu si však pripísal medzi 1996 a 2012 vyše 100 štartov v kráľovnej motoršportu.

V rozmedzí rokov 2003 až 2011 bol s výnimkou jednej sezóny testovacím jazdcom v McLarene. Počas sezóny 2006 však z tímu odišiel Juan Pablo Montoya a de la Rosa sa tak stal druhým jazdcom do konca sezóny po boku Kimiho Räikkönena. Španielsky pretekár dúfal, že si dokáže udržať sedačku aj v nasledujúcej sezóne, o tú ho však obral mladík menom Lewis Hamilton.

De la Rosa priblížil prvé jazdy s vtedajším čerstvým majstrom GP2 v rámci podcastu Beyond the Grid. Pár dní po tom, čo Hamilton získal titul v GP2 dostal príležitosť testovacích jázd v McLarene na britskom Silverstone.

"Mali sme dve autá, na ktorých sme testovali, bola to jeho prvá skúsenosť s Formulou 1. Odjazdil prvé kolá a výrazne strácal. Pamätám si, že sme pozerali na dáta s mojim pretekárskym inžinierom Philipom Prewom a Philip mi hovoril: ''Chalan sa bude musieť výrazne zlepšiť počas rokov. Čaká ho dlhá cesta, ale raz bude rýchly, musíme mu dať čas.''

"Bral som to s nadhľadom, ale po druhých jazdách som sa pozrel na časy a Lewis bol najrýchlejší. Pozeral som na dáta a nemohol som tomu uveriť, pýtal som sa, čo sa stalo? Mechanici odpovedali, že mu len dali čerstvé gumy," pokračoval de la Rosa.

"Pozrel som sa na dáta a bol veľmi rýchli v Copse, Becketts, Maggots (názvy zákrut na okruhu v Silverstone, pozn. red.), vtedy som si uvedomil jeho pravý potenciál. Už z týchto dát som si uvedomil, že mám veľký problém."

Španiel priznal, že bolo veľmi rýchlo jasné, že práve Hamilton bude jazdiť po boku Fernanda Alonsa v sezóne 2007, zároveň však dodáva, že by sa rozhodol rovnako a necíti žiadnu krivdu voči tímu.

"Bol to jeho prvý test vo Formule 1, druhá jazda v Silverstone a vedel som, že tento chalan je veľmi, veľmi rýchly. Videl som veľa jazdcov, jazdil som s množstvom výborných pretekárov, za čo som vďačný. Ale keď som videl Lewisa, tak som si povedal, že on je niečo špeciálne. Keď sa skončila sezóna, tak som vedel, že Lewis bude jazdiť budúci rok spolu s Fernandom."

"Bol som s tým ale zmierený, povedal som si, že keby som bol na mieste Rona Dennisa či Martina Whitmarsha, tak by som spravil to isté rozhodnutie. Lewis je neskutočne rýchly a ako všetci vieme, to isté platí aj o Alonsovi," dodal.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pedro de la Rosa

Pozri viac

Magazín

Pozri viac