F1.sk F1.sk

Dokáže si Sebastian Vettel predstaviť samého seba v strede poľa?
zdroj: Scuderia Ferrari

Dokáže si Sebastian Vettel predstaviť samého seba v strede poľa?

Takýmto otázkam sa v najbližšom období asi nevyhne. Vzhľadom na rozvíjajúce sa špekulácie musel pilot Ferrari Sebastian Vettel v Austrálii odpovedať aj na otázky, na ktoré by asi radšej neodpovedal.

Čo ak už Ferrari o jeho služby nebude stáť? Momentálne je totiž Scuderia asi jediný top tím, ktorý by Vettela mohol vidieť ako reálnu možnosť smerom k roku 2021. Mercedes má v prípade ukončenia spolupráce s Valtterim Bottasom na zozname mladíka Georgea Russella. V Red Bulle sa už nechali počuť, že minuli veľké peniaze na novú zmluvu pre Maxa Verstappena a platové požiadavky štvornásobného šampióna by nezvládli. Naskytá sa teda otázka, dokáže si Sebastian predstaviť samého seba v strede poľa?

„Neviem. Neviem vám dať odpoveď na túto otázku, naozaj neviem,“ odpovedal na zjavne náročnú otázku od reportéra talianskeho Motorsportu. „Keď som bol naposledy v strede poľa, bolo to ešte na začiatku mojej kariéry vo Formule 1 s Toro Rosso.“

„Tam sme v mojom prvom roku spolu s Vitantoniom Liuzzim bojovali sedemnáste alebo pätnáste miesto. Neboli sme skrátka dostatočne konkurencieschopní. Nasledujúci rok (2008, pozn. red.) však bol neuveriteľný. Boli sme schopní bojovať o dvanáste miesto, potom o desiate a potom ku koncu sezóny sme boli zakaždým v najlepšej desiatke,“ spomína štvornásobný šampión.

Podľa jeho názoru by preňho za súčasnej situácie bolo ťažké nadchnúť sa pre boje len o najlepšiu desiatku. Posledných desať rokov totiž strávil na špici alebo blízko nej. Podobnú cestu však nedávno podstúpil jeho bývalý tímový kolega Kimi Räikkönen a nezdá sa, že by bol nespokojný.

„Záleží od situácie. Keď bojujete o najlepšiu desiatku, umiestnenie v najlepšej päťke vám príde neuveriteľné. Ale asi to nebude ten istý pocit, keď jazdíte desať rokov v najlepšej päťke a potom sa zrazu ocitnete na pätnástom mieste,“ hovorí Vettel.

„Pozrite sa napríklad na Kimiho. Určite teraz nemôže bojovať o víťazstvá, ale myslím, že ak by si mohol vybrať, tak by o nich rád bojoval. Ale nakoniec, ak jazdíte so zápalom a vášňou, stále sa tým môžete baviť,“ povedal Vettel, ktorý dodáva, že jeho cieľ sa ani v roku 2020 nijak nemení. Ambíciou je vyhrávať vo Ferrari a pre Ferrari.

Je zrejmé, že pri rozhodovaní o jeho budúcnosti zohrajú svoju úlohu aj peniaze. Pre potenciálnych záujemcov je pozitívnou správou to, že v tomto smere má štvornásobný šampión jasno.

„Záleží od toho, čo je pre vás naozaj dôležité, čo vás poháňa pri rozhodovaní. Nechcem na nikoho ukazovať, ale napríklad vy, ak vás pri práci motivujú peniaze, potom sa treba usilovať o peniaze. V športe a podnikaní je množstvo ľudí, ktorých poháňajú práve tie,“ povedal Vettel.

„Vo Formule 1 sa točí veľa peňazí, ale peniaze môžu človeka zničiť. Musíte vedieť, kedy máte dosť. Prídete totiž do bodu, kedy už pre vás nebudú tou najdôležitejšou vecou, ale zostane vám radosť z toho, čo robíte. Našu prácu môže robiť naozaj len málo ľudí a každý z nás by mal ukázať, že si ju váži a robí ju rád,“ dodal štvornásobný šampión

Tak možno aj odkaz pre Red Bull, ktorý by si v prípade nižších platových nárokov možno Sebastiana dovoliť mohol.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Magazín

Pozri viac