F1.sk F1.sk

FIA uzavrela s Ferrari dohodu o ich motore
zdroj: TASR/AP

FIA uzavrela s Ferrari dohodu o ich motore

Svetová automobilová federácia (FIA) a Ferrari uzavreli vzájomnú dohodu o (ne)legálnosti pohonnej jednotky talianskeho tímu. Samotný obsah dohody však ostal v súkromí oboch strán.

Motor Ferrari bol minulý rok pod drobnohľadom nielen všetkých fanúšikov, ale aj Svetovej automobilovej federácie, FIA. Ferrari malo nájsť spôsob ako obísť obmedzenia o prietoku paliva, aby dosiahli vyšší výkon motora. Ostatné tímy však nepodali oficiálny protest a v piatok FIA oznámila, že s talianskym tímom uzavrela dohodu.

V oficiálnej správe FIA sa píše: "FIA oznamuje, že po technickom vyšetrovaní dospela k analýze o operácii pohonnej jednotky tímu Scuderia Ferrari a s tímom uzavrela dohodu. Detaily dohody ostávajú súkromné medzi oboma stranami."

"FIA a Scuderia Ferrari sa dohodli na niekoľkých technických záväzkoch, ktoré zlepšia monitorovanie pohonných jednotiek všetkých tímov Formuly 1 pre nadchádzajúce šampionáty, ako aj na asistencii pri iných regulačných povinnostiach vo Formule 1 a výskumných aktivitách týkajúcich sa uhlíkových emisií."

Z tohto vyjadrenia ostáva naďalej nejasné, či pohonná jednotka Ferrari porušovala pravidlá. Obe strany uzavreli dohodu, ktorej detaily sa však nedozvieme, avšak na základe ich spolupráce by malo prísť k zamedzeniu podobných šedých zón, ktoré by sa tímy mohli pokúsiť využiť.

Ferrari odmieta akékoľvek špekulácie o nelegálnosti ich pohonnej jednotky. Šéf tímu, Mattia Binotto tvrdí, že pohonná jednotka prešla niekoľkými kontrolami počas minulej sezóny, ktoré nedokázali akékoľvek porušenie pravidiel.

"Ak sa pozriete na celú sezónu, tak sme boli jeden z tímov, ktorý absolvoval najviac kontrol. Keď máte výkonnostnú výhodu počas celej sezóny, tak je jasné, že budete najviac kontrolovaný," vraví šéf Ferrari.

"Je normálne, že vás kontrolujú. Svojim spôsobom je to aj dobré, pretože tieto kontroly dokazujú legálnosť nášho auta. Po zmene technických smerníc sa kontroly na našom aute ešte zvýšili. Všetky výsledky boli ukázané FIA a detaily boli prediskutované."

"Čokoľvek sme mohli urobiť v rámci spolupráce s FIA sme aj urobili. Nikdy sme nezmenili spôsob akým náš motor fungoval na konci minulej sezóny, čo dokazuje, že naša pohonná jednotka je plne v súlade s pravidlami," uzavrel Binotto.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Magazín

Pozri viac