F1.sk F1.sk

Koronavírus hrozí: O koľko pretekov napokon prídeme?
zdroj: McLaren

Koronavírus hrozí: O koľko pretekov napokon prídeme?

Koronavírus sa naďalej šíri a nie je vylúčené, že spôsobí vážne globálne ohrozenie. V niektorých krajinách zatiaľ zaznamenali len minimum prípadov, avšak niekde tie čísla poriadne narástli. V takom Taliansku mali vo štvrtok podvečer už 650 potvrdených prípadov a 17 úmrtí.

Každý hľadá spôsoby, ako sa voči tomu brániť a pochopiteľne to môže mať vplyv aj na Formulu 1. Bahrajn, kde sa má konať druhé podujatie ročníka, neprijíma lety z Dubaja či Singapuru, nuž a Vietnam, kde sa majú uskutočniť tretie preteky, zakázal vstup Talianom. Dá sa predpokladať, že podobných záležitostí bude omnoho viac a ťažko predpovedať, kam to dospeje.

Ak Talianom nepovolia vstup ani v Austrálii, môžeme rovno prísť o prvé štyri veľké ceny a sezóna by sa začínala až v máji v Zandvoorte. V tejto chvíli však vôbec nie je jasné, ako bude situácia vyzerať v danom období a teoreticky to môže byť ešte horšie.

Auto Motor und Sport už písal, že z najdlhšej sezóny v histórii môže byť pokojne najkratšia. Tento rekord doposiaľ drží ročník 1955, v ktorom sme kvôli havárii z Le Mans mali len sedem podujatí.

"V barcelonskom padoku existujú obavy, že sezóna sa môže skrátiť na pätnásť veľkých cien, teda zmenšila by sa o tridsať percent," píše stránka RaceFans pripomínajúc, že cena za akciu F1 už na burze padla zo 47 amerických dolárov na 37,50. Koronavírus tak úspešne znegoval dobrú prácu, ktorú ľudia z Liberty Media odvádzali.

Spomínaný zdroj pripomína aj to, že Formula 1 takto príde o veľké množstvo peňazí a v konečnom dôsledku to pocítia aj tímy. Ak by prišlo k zrušeniu piatich veľkých cien, celkové príjmy by boli nižšie o 20 percent a taký Williams by dostal o šesť miliónov dolárov menej. Ostatní by to pocítili ešte výraznejšie.

"A to predpokladáme, že televízne stanice by aj pri okresanom kalendári museli platiť plnú sumu," píše RaceFans. "Ak nie, tak strata by sa mohla zdvojnásobiť aj na dvanásť miliónov dolárov, prípadne ešte viac. Vzhľadom na to, že tento tím v minulom roku vykázal stratu 25 miliónov dolárov, tak ďalších dvanásť miliónov by ho mohlo položiť. A Williams v tomto zďaleka nie je sám."

Chase Carey už potvrdil, že v prípade zrušenia VC Číny Formula 1 nedostane vstupný poplatok, ktorý mala dostať, pričom podľa všetkého ide až o 40 miliónov dolárov ročne. A ak k tomu pribudne Bahrajn s Vietnamom, budú straty gigantické.

"Liberty to všetko rieši za zatvorenými dverami, pretože všetko, čo povieme v tejto chvíli, o hodinu už nemusí platiť," povedal šéf Haasu Günther Steiner vo štvrtok večer. "Správy som pozeral okolo obeda, ale ak by som si ich pozrel teraz, už by to mohlo vyzerať inak."

"Situácia sa mení doslova každú hodinu," pripomenula šéfka Williamsu Claire Williamsová, ktorá pripomenula, že problém je už aj s VC Austrálie: "Veľká časť nášho tímu tam mala ísť cez Singapur a náklady spojené so zmenou trasy sú značné. Je to veľký problém a pokúšame sa na tom nejakým spôsobom pracovať."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Veľké ceny

Pozri viac

Magazín

Pozri viac