F1.sk F1.sk

Systém DAS bude od roku 2021 zakázaný
zdroj: Mercedes

Systém DAS bude od roku 2021 zakázaný

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) o systéme DAS (Dual Axis Steering), s ktorým vyrukoval Mercedes, vopred vedela. Potvrdil to technický riaditeľ tímu James Allison a naznačujú to aj informácie z prostredia federácie.

Strieborní sa jednoducho informovali o tom, či by niečo také bolo legálne a dostali súhlasné stanovisko. FIA mala súhlasiť preto, lebo táto vecička nevykonáva nič iné, ako bežnú funkciu volantu; ovláda predné kolesá. 

Konkurenti uvažujú o tom, či sa pustia do kopírovania zariadenia, ale podľa niektorých zdrojov by to mohlo trvať aj pol roka. Motorsport.com teraz informoval o tom, že od roku 2021 bude táto vecička tak či tak zakázaná. Potvrdzujú to aj samotné pravidlá.

V technických pravidlách pre budúci rok je to dokonca aj celkom jasne upravené. Hovoria o tom, že akékoľvek zmeny uhla ovládaného kolesa môžu byť robené len tak, že volant sa rotuje daným smerom. Ak sa má teda predné koleso natočiť doľava, musí sa doľava točiť aj volant.

Konkrétne je to popísané v Článku 10.5 Technických pravidiel pre rok 2021. "Zdroje potvrdili, že táto interpretácia tohto pravidlá znamená zakázanie DAS, prípadne všetkých podobných systémov," konštatuje Jonathan Noble z Motorsport.com.

V tejto chvíli nie je jasné už len jedno; bolo to pravidlo zavedené ako dôsledok novinky Mercedesu, o ktorej už FIA vedela? 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Magazín

Pozri viac