F1.sk F1.sk

Skopíroval Racing Point minuloročný Mercedes?
zdroj: BWT Racing Point

Skopíroval Racing Point minuloročný Mercedes?

Keď Racing Point predstavil svoj nový monopost označený ako RP20, pozorovatelia okamžite zbystreli. Auto sa totiž veľmi nápadne ponáša na minuloročný majstrovský Mercedes W10. A nebude to náhoda, pretože Racing Point využíva veterný tunel Mercedesu a s týmto tímom úzko spolupracuje.

"Od mája minulého roka pracujeme vo veternom tuneli Mercedesu," potvrdil technický šéf Racing Pointu Andy Green pre Auto Motor und Sport. "Z tohto pohľadu má zmysel nasledovať ich koncept a neísť cestou Red Bullu. Všetky nástroje a testovacie procedúry sú totiž v kanáli Mercedesu našité na mieru tohto konceptu."

Racing Point odoberal od Mercedesu motor, prevodovku i hydrauliku, no teraz sa k tomu pridali aj závesy. "Predné a zadné závesy, ako aj prevodovka, sú rovnaké, ako mal Mercedes v minulom roku," potvrdil Green.

Auto Motor und Sport súčasne pripomína, že kopírovanie nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Nestačí jednotlivé súčiastky prihodiť k svojmu základu, pretože takto to fungovať nebude. Inžinieri musia všetkému porozumieť a musia správne vyladiť jednotlivé tokové štruktúry.

Okrem už spomínaných súčiastok sa však nový Racing Point podobá starému Mercedesu aj po stránke nosovej časti a jej okolia, architektúry vstupov vzduchu, plutiev okolo šasi a rovnako aj po stránke airboxu. Zdá sa, že skopírované bolo takmer všetko a teraz sa čaká len na to, či to bude fungovať.

Stajňa sídliaca v Silverstone zaujala aj výrazne upraveným nosom, ktorý je značne menší, ako bol. "Najradšej by sme nemali vôbec žiadny nos," usmial sa Green. "Ale čím je menší, tým ľahšie je riadenie vírenia Y250."

A čo ciele pre rok 2020? "Ak dáta, ktorými disponujeme, potvrdíme aj na trati, spravíme obrovský krok vpred," dodal Andy Green, ktorému sa veľmi pozdával stredajší ranný výkon Sergia Péreza. "Mal totiž veľa paliva a pri svojich rýchlych kolách nasadil pneumatiky C3."

výsledky ranných testov v Barcelone, 19. február 2020

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Racing Point

Pozri viac

Magazín

Pozri viac