F1.sk F1.sk

Brawn: Schumacher a Hamilton? Veľmi odlišné osobnosti
zdroj: Scuderia Ferrari

Brawn: Schumacher a Hamilton? Veľmi odlišné osobnosti

Ross Brawn, dnes športový riaditeľ Formuly 1, má za sebou dlhú kariéru v tomto športe. Osobne pozná aj dve legendy „efjednotky“, Michaela Schumachera a Lewisa Hamiltona. Porovnať ich je však veľmi ťažké aj preňho.

„Obaja sú extrémne talentovaní v tom, čo v aute dokážu, najmä v momentoch, keď z ničoho dokážu urobiť niečo,“ začal Brawn, ktorého cituje F1.com. „Pri niektorých Lewisových kvalifikačných kolách zostal tím stáť v nemom úžase. A Michael bol rovnaký.“

„Lewis si zaslúžil každý titul, ktorý v kariére získal. Dostal sa v správny čas do správneho tímu a momentálne je na vrchole svojej výkonnosti. Je to fantastický pilot, ktorý nerobí chyby. Takéto výkony sú niečím veľmi výnimočným. Lewis nevyhráva vďaka šťastene, vyhráva, pretože odvádza fantastickú prácu, za ktorú mu treba udeliť kredit,“ povedal Brawn.

Hamilton
sa už dotiahol na dva posledné významné rekordy, ktoré ešte stále drží legendárny Schumi. Sedem titulov a 91 víťazstiev má Lewis so svojimi šiestimi titulmi a 84 víťazstvami na dosah ruky. Ľudia, ktorí poznajú oboch, však medzi dvoma šampiónmi vnímajú len málo podobností.

„Éry boli odlišné, konkurencia bola odlišná, autá boli odlišné a obaja sú dosť odlišné osobnosti. Vlastne veľmi odlišné osobnosti,“ pokúša sa Brawn o porovnanie dvoch šampiónov.

„Lewis je neuveriteľne profesionálny, oddaný a odhodlaný. Michael mal cit pre detail auta, ktorý Lewis nepotrebuje. Schumi vyrástol v dobe, ktorá nebola tak pretechnizovaná ako teraz. Analýza dát bola vtedy dosť primitívna a preto bolo zapojenie pilota oveľa intenzívnejšie,“ vysvetľuje Brawn.

„Dnes jazdec nastúpi do auta a jeho inžinier má v každej zákrute k dispozícii analýzu toho, ako sa monopost správa. Jazdec tak nemusí veľa rozprávať.“

„Keď som s Michaelom spolupracoval prvýkrát, mali sme hárok s číslom každej zákruty a on mi musel vysvetliť, v ktorej z nich sa auto pretáča a v ktorej nedotáča. My sme to potom analyzovali. Dnes majú tímy takúto analýzu k dispozícii skôr, než pilot zapne vysielačku,“ hovorí Brawn.

„Požiadavky na pilota sú teda dnes celkom odlišné. Lewis sa už nepotrebuje tak veľmi zapojiť, takže neviem, ako by to dopadlo, keby vyrástol v inej ére,“ dodal.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Magazín

Pozri viac