F1.sk F1.sk

Hülkenberg: V noci spávam dobre
zdroj: Renault

Hülkenberg: V noci spávam dobre

Smutný rekordman. Presne 177 veľkých cien bez jediného pódia, za ním Adrian Sutil so 128 a Pierluigi Martini so 118. Žiaľ, keď sa povie meno Nico Hülkenberg, každého hneď napadne táto smutná štatistika, nie jeho nespochybniteľné jazdecké kvality.

Renault dal jeho sedačku Estebanovi Oconovi, ktorý sa stane kolegom Daniela Ricciarda. Pre Hulka neostalo v dvadsaťčlennom štartovom poli žiadne voľné miesto. Formulu 1 tak musel nedobrovoľne opustiť. Zatiaľ ťažko odhadovať, či sa mu podarí vrátiť, neodhalil ani svoje plány pre sezónu 2020. Ako však sám hovorí, v noci spáva absolútne pokojne.

„Potenciál tam zakaždým bol,“ spomína Nico na sezónu 2019 pre RaceFans. „Neustále však prišli nejaké veci, či už spoľahlivosť alebo ľudská chyba alebo stratégia. Bolo tam množstvo okolností, ktoré nás nakoniec zosunuli poradím dozadu. V niektorých prípadoch to však boli naše vlastné chyby.“

„Nebola to práve najjednoduchšia sezóna a rozhodne nie tá najhladšia, najmä ak ju porovnáte s takým McLarenom. Myslím, že aj oni čelili problémom, ale zase nie takým veľkým ako my.“

Možno najväčším problémom Renaultu v tejto sezóne bol balík vylepšení, ktorý priviezol na domácu Veľkú cenu Francúzska. Ten nezafungoval ideálne a tím nevedel problému prísť na koreň. S autom bojoval najmä Hulk, ktorý v kvalifikáciách nedokázal Ricciarda preskočiť. Postupom času však monopostu dokázal porozumieť lepšie a dokonca Daniela v sobotu zdolal trikrát v rade. Sám však poriadne nevie, čo bolo príčinou.

„Takéto veci je veľmi náročné opísať. Trochu to súvisí aj s nastavením, časom sme dokázali nájsť také, ktoré mi vyhovovalo viac. Súvisí to však aj s vašimi pocitmi za volantom. Ak v aute nemáte ten správny pocit, cítite len auto, no necítite, že ste s ním spojený,“ opisuje Hülkenberg svoj vzťah s tohtoročnou R.S.19.

„Vtedy nedokážete nájsť tú poslednú desatinku alebo dve. Uprostred sezóny bolo také obdobie, kedy som mal presne tento pocit. Potom sa to však podarilo lepšie poskladať a bolo to o trochu lepšie,“ dodal.

Nico mal v kariére niekoľko dobrých príležitostí dostať sa na pódium, v prípade, že by ich využil, nemuselo sa o jeho nelichotivej bilancii vôbec hovoriť. Najmä Veľká cena Brazílie 2012 alebo Veľká cena Nemecka 2019. Krátko po jeho havárii v upršanom popoludní na Hockenheimringu Renault oznámil, že jeho miesto zaujme Esteban Ocon.

„Odviedol som svoju prácu, v priebehu rokov som podával naozaj dobré výkony a bol som veľmi konzistentný. Veľakrát sa stalo, že jazdci prišli o svoje miesto a iné nedostali, ja som však bol neustále žiadaný a platený za to, že som jazdil. To takisto poukazuje na určité kvality,“ vyhlásil Hülkenberg.

„Isteže by som chcel mať lepšiu bilanciu, získať viac bodov, pódia alebo víťazstvá. Poznám však dôvody, prečo sa veci napokon vyvinuli inak. Som zmierený sám so sebou a v noci spávam dobre. Rád by som v tomto športe pokračoval, ale ak sa tak nestane, život ide ďalej.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Nico Hülkenberg

Pozri viac

Magazín

Pozri viac