F1.sk F1.sk

Hamilton o vegánstve: Výhoda úplne zadarmo
zdroj: Mercedes

Hamilton o vegánstve: Výhoda úplne zadarmo

Vo Formule 1 už dosiahol prakticky všetko. Rekordy Michaela Schumachera v počte víťazstiev i titulov sú blízko. Svet Lewisa Hamiltona ale nie je len o pretekaní. Vo svojich víziách má tiež Hollywood a svet módy.

Hamilton sa prednedávnom na svojom Instagrame podelil s fanúšikmi o video, na ktorom intenzívne trénuje streľbu z útočnej pušky na strelnici v americkej Kalifornii. Dôvod bol jasný, zahrá si v akčnom hollywoodskom filme.

„Tie som vždy miloval a sníval o tom, že sa v jednom objavím. Toto je miesto, kde Keanu Reeves trénoval na filmy John Wick, takže som sem prišiel, aby som sa pripravil na svoju prvú rolu. Toto bol prvý deň a bola to veľká zábava,“ napísal Hamilton. Ten je v súčasnosti už druhým najstarším pilotom v štartovom poli, pred ním je už len Kimi Räikkönen.

„Musím Kimimu zaplatiť, aby ešte zostal. Našťastie to vyzerá, že bude pokračovať,“ smeje sa v rozhovore pre GQ magazín. „V skutočnosti sa však necítim staro, naopak, cítim sa mladší a viac fit, než kedykoľvek predtým. Všetko teraz funguje akosi lepšie, najmä s mojimi skúsenosťami. Nemyslím, že teraz je ťažké zostať fyzicky vo forme, som si však istý, že raz to nevyhnutne príde.“

A Lewis tú formu bude potrebovať. Na rošte totiž číha množstvo mladých pušiek, ktoré sú hladné po skalpe jedného z najlepších jazdcov všetkých čias. Na ich čele stoja Max Verstappen a Charles Leclerc, za nimi však po svojom „mieste pod slnkom“ túžia i Lando Norris, Alex Albon, George Russell a ďalší.

„Vo všeobecnosti som veľmi súťaživý človek a milujem to, čo robím. Neustále čelíte výzvam. Vyhral som šampionát, ale hneď po tom som bol v kontakte s Bonom, mojim inžinierom. Pripravil pre nás pripomienky a veci, ktoré musíme zlepšiť. V tomto roku sa objavili oblasti, v ktorých som nebol najlepší. Ide o to ich vyriešiť, možno skúsiť niečo odlišné. Vždy sa nájde niečo, v čom sa môžete zlepšiť. Ak by ste boli perfektní, vyhrali by ste všetky preteky,“ povedal Hamilton.

Každý z jazdcov razí svoj vlastný a špecifický prístup. Michael Schumacher bol veľkým profesionálom v dobe, keď sa niečo také ešte dosť podceňovalo. Na okruh prichádzal prvý a odchádzal posledný. Vždy bol dokonalo pripravený, či sa už jednalo o „bežné“ testy alebo pretekárske víkendy. Na všetkom pracoval do najmenšieho detailu a všade so sebou vozil aj menšiu posilňovňu. Hamilton patrí k pilotom, ktorí sa nechcú nechať čo i len mierne vyviesť z rovnováhy. Elektrická kolobežka, slúchadlá v ušiach, slnečné okuliare, akoby pitlane a padok boli len tmavý tunel bez svetiel, vesmír, cez ktorý pilot Mercedesu pokojne prepláva.

„Každý z nás je iný. Čo Michaelovi fungovalo, pre mňa fungovať nebude. Vždy si musíte hľadať svoju vlastnú cestu. Ľahko môžete vašu psychiku preťažiť, pritom vaša mentálna stránka je kľúčom. To je niečo, čo zvládam majstrovsky. Fyzicky však musíte byť taktiež pripravený, autá zrýchľujú a lámeme rekordy. S rastúcim preťažením sú fyzicky čoraz náročnejšie,“ hovorí Hamilton.

„Priniesť si na okruh posilňovňu by mi nevyhovovalo. V priebehu pretekárskych víkendov netrénujem, keďže mi to nepomáha, už som to v minulosti skúšal. U mňa je to o tom mať sto percent energie. Nie je to o tom robiť viac ako ten druhý, ale nájsť ten správny balans.“

Lewis sa od ostatných odlišuje aj svojim prístupom k stravovaniu. V spojení so svojim ekologickým zápalom sa pred niekoľkými rokmi stal vegánom. Účinkoval aj v dokumentárnom filme The Game Changers, kde sa objavili napríklad aj Novak Djokovič, James Cameron alebo Arnold Schwarzenegger. Film sa zaoberal aj výhodami čisto rastlinnej stravy pre najlepších športovcov.

„Videl si to?“ pýta sa so zápalom v očiach Hamilton. „Chceš sa cítiť skvelo, chceš mať energiu, byť konzistentný. Nechceš, aby tvoja energia išla zhora nadol. Vegánstvo to všetko umožní. Keď máte 22 rokov ste fit, máte kopu energie a žiadne bolesti,“ hovorí Hamilton.

„Vždy som skúmal možnosti, ako sa zlepšiť. Môžem zlepšiť svoj zrak? Môžem zlepšiť svoje reakcie? Ako ich môžem otestovať? Ako môžem všetko zjednodušiť? Existuje množstvo vecí, v ktorých som chcel zvýšiť svoju latku. Jednou z nich bol aj môj spánok a tiež som v žalúdku nemal tie správne pocity. Tvoj žalúdok je tvoj druhý mozog. Naučili sme sa piť mlieko a jesť mäso a tým prijímať bielkoviny. Začal som si to všetko skúmať. Prvou vecou bolo, čo všetko robia tým zvieratám a druhou, čo to spôsobuje môjmu telu. Je to moja výhoda, ktorú mám úplne zadarmo. Ak to ostatní nechcú fajn, veď je to ich strata,“ dodal Hamilton.

Najnovšie z kategórie: Lewis Hamilton

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk