F1.sk F1.sk

Marko nasadenie 17-ročného Verstappena neľutuje: Urobil by som znova to isté
zdroj: Red Bull Content Pool

Marko nasadenie 17-ročného Verstappena neľutuje: Urobil by som znova to isté

Poradca Red Bullu Helmut Marko má hlavné slovo pokiaľ ide o jazdecké zloženie a zloženie akadémie tímu. Tá bola kedysi plná mladíkov s veľkým potenciálom, patril k nim aj Max Verstappen, ktorý je dnes hlavnou hviezdou „červených býkov“.

Helmut Marko svojho času vynaložil veľké úsilie, aby holandského mladíka získal do tímu. O Maxa mali samozrejme záujem aj ostatné tímy, úspešným bol však nakoniec dr. Marko. Jedným z jeho argumentov malo byť aj to, že Verstappenovi sľúbil taký rýchly prestup do F1, aký len bude možný. Na prvé stretnutie so svojou najväčšou hviezdou si teraz Marko zaspomínal v rozhovore pre Motorsport.com.

„Mal vtedy asi pätnásť rokov. Ja spravidla hovorím s jazdcom tak dvadsať minút, aby som získal obraz o jeho osobnosti, s Maxom som však sedel hodinu a pol,“ spomína Rakúšan.

„Bol to mladík, no jeho myseľ bola o tri až päť rokov vpredu. Teraz sa jeho vývoj pomaly ustálil, jeho vek už zodpovedá zrelosti,“ hovorí Marko, ktorý si myslí, že Maxova vyspelosť je „ďaleko nadpriemerná“.

Poradca Red Bullu priznal, že už po prvom stretnutí začal uvažovať o tom, ako Verstappena dostať čo možno najrýchlejšie do Formuly 1. Holanďan sa vďaka nemu do „kráľovnej motoršportu“ prebojoval v naozaj veľmi mladom veku.

„Ak má niekto pätnásť a za sebou len jeden rok vo formulovej kategórii, je to odvážny krok a značné riziko. Videl som však jeho vyspelosť, koľko sa toho naučil počas pôsobenia v motokárach a aké odhodlanie v sebe má.“

Pochopenie pre Markovo konanie však nemala FIA. Tá sa rozhodla sprísniť podmienky na zisk superlicencie, ktorú dnes už nemôže získať pilot mladší, než osemnásť rokov. Verstappenovi sa to v tom čase podarilo už vo veku sedemnástich rokov, tento kúsok tak bude môcť niekto zopakovať až po tom, čo FIA pravidlá prehodnotí. A podľa Marka by presne to mala urobiť, najmä požiadavku na zisk 40 bodov.

„Dúfam, že to prehodnotia,“ povedal Marko. „Existuje veľa jazdcov so štyridsiatimi bodmi, no bez potenciálu uspieť v F1. Je tu však tiež mnoho mladíkov, ktorí majú rýchlosť, ale nemajú potrebné body. Max vyvolal neuveriteľné emócie a reakcie, ale ak sa obzriem späť, urobil by som znova to isté.“

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk