F1.sk F1.sk

VIDEO: Formula E s atraktívnou novinkou, posadí vás priamo do kokpitu
zdroj: Formula E

VIDEO: Formula E s atraktívnou novinkou, posadí vás priamo do kokpitu

Síce sa vo Formule 1 viackrát experimentovalo s kamerami, ktoré by priblížili divákovi pohľad pilota, žiadna z nich neprekročila štádium pokusu. Svoju premiéru má v tomto smere za sebou aj jej elektrický konkurent Formula E. Bývalí piloti F1 Stoffel Vandoorne a Felipe Massa si nechali do prilby nainštalovať kameru, aby divákom ukázali, aké to je sledovať dianie na trati z pohľadu jazdca.

Experiment to bol vskutku vydarený a Formula E zaňho od divákov dostala plný počet bodov. V dobe, keď sú digitálne kamery stále menšie, ľahšie a ponúkajú väčšie rozlíšenie, prišlo komerčné vedenie FE s nápadom nainštalovať takúto kameru dovnútra jazdcovej helmy, aby tak priniesli pohľad nazvaný „Driver’s Eye“. Na záberoch je dokonalo vidieť, aký má jazdec výhľad z auta, aký je pohľad do spätných zrkadiel, ako kontroluje svoj volant a tiež aký hrboľatý je povrch trate. Snáď jediným negatívom sa zdá to, že kamera sa musí pozerať skrz priezor helmy, čo kvalite záberu nepomáha.

Kamerové zariadenie je umiestnené na ochrannej poduške podšívky prilby a je inštalované presne na úroveň očí pilota. Kamera má priemer mikroskopických osem milimetrov a váži len 2,5 gramu. Jazdcovi teda nijako neprekáža a môže sa bez obmedzení sústrediť na svoju jazdu.


„Je cool ako presne Driver’s Eye ukáže fanúšikom to, čo ako pilot vidím v reálnom čase,“ povedal Felipe Massa. „Umožní divákom nahliadnuť do uličiek úzkych mestských okruhov a ukáže, čo všetko musí jazdec riadiť a kontrolovať v priebehu pretekov. Technológia ako je táto sa mi páči, fanúšika totiž dostane ešte viac do diania. Je to vynikajúci spôsob na ukážku práce za volantom.“

Takto vyzerá pohľad Stoffela Vandoorna a Felipeho Massu cez Driver’s Eye na Veľkú cenu Santiaga Formuly E.

Najnovšie z kategórie: Formula E

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk