F1.sk F1.sk

Marko je na fungovanie programu Red Bullu hrdý, Vergne nemá šancu na návrat
zdroj: Twitter/ABB Formula E

Marko je na fungovanie programu Red Bullu hrdý, Vergne nemá šancu na návrat

Red Bull pred niekoľkými rokmi disponoval viacerými kvalitnými pretekármi, ktorí sa bili o miesto v Toro Rosso (dnes už AlphaTauri), prípadne v áčkovom Red Bulle Racing. Situácia sa však zmenila a Helmut Marko musí doslova recyklovať. Aj preto dostal pred rokom Daniil Kvjat druhú šancu.

Zvláštne bolo napríklad aj nasadenie Brendona Hartleyho, pričom celkovo je cítiť, že stajňa už k dispozícii nemá mimoriadnu kvalitu. Red Bull to skúšal s Danielom Ticktumom, ale nevyšlo to, no a hovorilo sa dokonca o možnom návrate Jeana-Érica Vergna. Ten bol pred časom vyrovnaný Danielovi Ricciardovi a dnes už získava tituly vo Formule E.

"Ak dnes Jean-Éric Vergne vyhráva vo Formule E, tak z pohľadu požiadavkového profilu je to niečo celkom iné, ako potrebujeme vo Formule 1," uviedol Marko v rozhovore pre Motorsport-Total.com. "V F1 by bol viac-menej kompletným nováčikom. Kým by si zvykol na jedinečné vlastnosti pneumatík Pirelli, potreboval by celú sezónu."

Ďalším z takýchto pretekárov je napríklad Sébastien Buemi, avšak jeho príbeh je rovnaký ako Vergnov. Na návrat s Red Bullom vraj nemá šancu. 

Keď sa pozrieme hlbšie do histórie, Red Bull si juniorku zakladal preto, aby mladým jazdcom pomohol dostať sa do športu. Vlastný tím v tom čase ešte ani nemal. "Ale potom sme odrazu mali dva tímy," skonštatoval Helmut Marko. "Nuž a požiadavky na všetkých jazdcov začali byť vyššie."

"Vyvíjalo sa to asi tak, že jazdec musel mať potenciál na to, aby vyhral veľkú cenu. Ani to však nestačilo a postupom času bol výberový proces ešte prísnejší. Týmto jazdcom sme napokon kompletne prefinancovali jednu či dve sezóny. Bez týchto prostriedkov by sa do danej situácie asi nikdy nedostali."

"K dispozícii je dnes len dvadsať miest a vieme, že nie všetky sa obsadzujú na základe schopností. Svoju rolu zohrávajú aj iné veci," priznal Helmut Marko, ktorý je napokon s tým, koľko jazdcov prešlo programom Red Bullu a ako sa presadili, spokojný.

Sebastian Vettel získal majstrovské tituly, Daniel Ricciardo a Max Verstappen vyhrali preteky, Daniil Kvjat, Pierre Gasly a Carlos Sainz už stáli na pódiu. "Interne sme spokojní a hrdí a ostatní nás do veľkej miery začínajú kopírovať. Zatiaľ však žiadny iný program ani zďaleka nemá také výsledky, aké sa podarilo dosiahnuť nám," dodal Marko.

Najnovšie z kategórie: Red Bull

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk