F1.sk F1.sk

Prvok nepredvídateľnosti v Zandvoorte? Tímy nemajú kompletné dáta
zdroj: YouTube

Prvok nepredvídateľnosti v Zandvoorte? Tímy nemajú kompletné dáta

Po dlhej prestávke sa do kalendára F1 vracia Holandsko a okruh Zandvoort. Aby však vyhovoval moderným štandardom a priniesol aj nejaké vzrušenie na trati, musel prejsť určitými zmenami.

Architektom rekonštrukcie okruhu je Talian Jarno Zafelli, pod ktorého vedením teraz stavbári pripravujú veľkolepý návrat Formuly 1 do Holandska. Prímorská trať prechádza určitými úpravami, tou najväčšou je vybudovanie klopených pasáží. Zafelli však tiež tvrdí, že okruh si svoj charakter naďalej udrží.

„Podľa našich simulácií budú môcť piloti prejsť druhú zákrutu na plný plyn. Po nej bude veľmi zaujímavé sledovať, akú stopu zvolia pri prejazde zákrutou Hugenholtz,“ povedal Zafelli pre holandský De Telegraaf. „Uhol sklonu tam presahuje osemnásť stupňov. Toto je skutočne okruh pre odvážnych jazdcov, nielen v tejto časti, ale tiež pri prejazde cez ôsmu zákrutu Scheivlak.“

„Myslím, že je toho veľa, o čom by sa dalo hovoriť. Jazdci samozrejme riešia, aký prejazd by mali zvoliť skrz tieto zákruty a tiež, kde môžu predbiehať. Zakaždým počujete, že v Zandvoorte sa predbiehať nedá, ale presne preto nás zavolali, aby sme to zmenili,“ povedal Zafelli.

„Tento projekt prináša to najvyššie riziko, ako pre nás, tak pre vedenie Formuly 1 a všetkých zúčastnených. Dôvod je jednoduchý, Zandvoort je iný. Meníme toto historické miesto v mnohých aspektoch na niečo, čo sme v F1 nevideli desaťročia.“

Holandsko sa stane dejiskom návratu klopených zákrut do Formuly 1. Aj keď sa jedná o najzásadnejší bod rekonštrukcie, podľa Zafelliho prináša Zandvoort tiež jeden zaujímavý moment prekvapenia.

„Tímy majú k dispozícii určité dáta, ale nie o celom okruhu. Tie si ešte necháme pre seba. Robíme to preto, aby nemali čas na simulácie. Takto máme k dispozícii určitý moment prekvapenia,“ povedal Zafelli.

Najnovšie z kategórie: Zandvoort

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk