F1.sk F1.sk

Todt: Sťažnosti a obavy týkajúce sa rozšírenia počtu podujatí nie sú absolútne správne
zdroj: Twitter/FIA

Todt: Sťažnosti a obavy týkajúce sa rozšírenia počtu podujatí nie sú absolútne správne

Prezident FIA, Jean Todt hovorí, že ľudia, ktorí pracujú vo Formule 1, by sa nemali znepokojovať v dôsledku možného zvyšovania počtu podujatí v budúcnosti. Mali by si uvedomiť, aké majú šťastie, že v tomto športe môžu pôsobiť.

V sezóne 2020 budeme svedkami rekordných 22 pretekov. Do kalendára nám pribudnú VC Vietnamu a Holandska, naopak, v tejto sezóne sa nebude jazdiť na Hockenheime. Súčasné pravidlá umožňujú rozšíriť kalendár až na 25 podujatí. To vyvolalo obavy z toho, že tí, ktorí cestujú na všetky preteky, budú neuveriteľne zaťažení. Tímy by zrejme tieto problémy riešili rotáciou personálu.

Generálny riaditeľ Formuly 1, Chase Carey uznal, že to, čo sa nazýva „opotrebenie personálu,“ predstavuje potenciálny problém, a aj preto by sa od roku 2021 mali skrátiť súťažné víkendy. Jean Todt však tieto obavy potlačil.

„Myslím, že to bude ešte dlhý proces, kým sa priblížime k 25 pretekom. Pravdepodobne sa o tom zbytočne príliš veľa špekuluje, mali by sme sa sústrediť na súčasnú situáciu, a teda 22 podujatí. Mám však trochu iný pohľad na niektoré veci, ktoré sú v poslednej dobe odprezentované. Sme tak požehnaní, že sme vo svete, kde robíme to, čo milujeme. Máme veľkú vášeň pre tento šport. Všetci, ktorí sú vo Formule 1, sú privilegovaní. Naozaj to tak cítim.“

„Samozrejme, máte množstvo povinností. Keď som bol na iných pozíciách (napr. šéf tímu Ferrari, pozn. red.), pracoval som osemnásť hodín každý deň, šesť alebo sedem dní v týždni. Bolo to kvôli tomu, pretože som v sebe mal veľkú vášeň, chcel som niečo dosiahnuť. Na druhej strane máte rodinu, no ak vás milujú, pochopia to. Je to práca, ktorú nerobíte celý život,“ zhodnotil Todt.

Francúz naznačil, že jeho návštevy rozvojových krajín v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a úlohy v OSN, mu poriadne otvorili oči. „Verte mi, vykonávam množstvo aktivít vo svojom živote, kde vidím ľudí, ktorí dostávajú tridsať dolárov mesačne. Nemali by sme na to zabúdať. Mali by sme byť slušní a mať na mysli, že takéto veci sa bežne stávajú. Na svete je osem miliárd ľudí, a z toho možno 800 miliónov ľudí nemá to šťastie, aby sa mohli najesť, napiť a dať zaočkovať.“

„Sme tu, aby sme hovorili o Formule 1, no nesmieme zatvárať oči pred tým, čo sa deje iným ľuďom, v ostatných komunitách. Všetci, ktorí pracujú vo Formule 1, by mali byť veľmi šťastní, pretože majú omnoho vyššie platy, ako na ktorejkoľvek inej pozícii. Neznamená to, že ich práca nie je náročná, ale mali by si ju viac vážiť a byť za to vďační,“ dodal prezident FIA.

Najnovšie z kategórie: Jean Todt

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk