F1.sk F1.sk

Aké sú rozdiely medzi RB15 a STR14?
zdroj: Aston Martin Red Bull Racing

Aké sú rozdiely medzi RB15 a STR14?

Tímy s rovnakým majiteľom, rovnakou pohonnou jednotkou a veľmi úzko prepojené. Napriek tomu sú rozdiely v charakteristike medzi RB15 od Red Bullu a STR14 od Toro Rosso veľmi veľké. Alex Albon (a aj Pierre Gasly) si obe vyskúšal a vie, aké to je s nimi ísť naplno.

„Toro Rosso vám viac odpustí, môžete k nemu pristupovať omnoho tvrdšie a váš čas na kolo to nijako neskompromituje,“ povedal Albon, ktorého cituje Car Magazine. „Toro Rosso mi dovolilo pilotovať omnoho prirodzenejším spôsobom.“

STR14 je teda skvelý nástroj pre každého nováčika, keďže jazda v ňom je jednoduchšia. Na druhú stranu RB15 potrebuje omnoho jemnejší a citlivejší prístup, rovnakým spôsobom musíte pristupovať aj pri jeho nastavovaní.

„S RB15 musíte všetko robiť omnoho hladšie. Musel som zmeniť spôsob šliapania na plyn a zatáčania, všetko musí ísť hladšie,“ povedal Albon. Ďalšou špecifickou charakteristikou Red Bullu je nastavenie. To je obzvlášť pre nováčika, ktorý doňho prvýkrát nastúpi uprostred sezóny, veľmi náročné. Alex musel na tejto oblasti spolu so svojim inžinierom Mikeom Luggom veľmi dôkladne zapracovať.

„Red Bull je nepochybne náročnejší na nastavenie. Dostať auto do pracovného okna, nielen z pohľadu teploty pneumatík – čo Max Verstappen evidentne môže robiť celý deň – ale tiež z pohľadu všetkých ostatných možností, ktoré sa zdajú nekonečné,“ píše novinár Tom Clarkson.

„Gasly, ktorý v tíme pretekal v prvej polovici sezóny, s tým mal problém. Albon je veľmi inteligentný pilot a z nich dvoch sa určite dokáže ľahšie adaptovať. Jeho výsledky v Red Bulle zatienili tie, ktoré dosiahol s ‚jednoduchším‘ Toro Rosso,“ dodal Clarkson.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: AlphaTauri

Pozri viac

Magazín

Pozri viac