F1.sk F1.sk

Binotto: Táto funkcia nikdy nebola mojou ambíciou
zdroj: TASR

Binotto: Táto funkcia nikdy nebola mojou ambíciou

Mattia Binotto má za sebou prvý rok vo funkcii šéfa tímu Ferrari. Za toto obdobie čelil množstvu kritiky a finálny výsledok celej sezóny nebol pre Scuderiu nijak pozitívny.

Do Maranella prišiel asi pred 25 rokmi. V stajni vtedy začal prácu ako mladší inžinier a jednalo sa v podstate skôr o akúsi absolventskú prax, než o serióznu funkciu. Kariérny rast však tohto švajčiarskeho rodáka rokmi vyniesol až do tej najväčšej kancelárie v kolíske Ferrari. Aj keď sa sám smeje, že jeho pracovisko naďalej pripomína skôr inžiniersku dielňu, než miestnosť pre vrcholného manažéra.

„Množstvo mojich vecí je stále tam, teda okrem počítača, bielej tabule a mojich ceruziek, bez ktorých sa nezaobídem. Ešte nebol čas presunúť všetko, a to ako fyzické, tak duševné. Stále nemôžem uveriť, že táto funkcia je dôležitejšia, nikdy pritom nepatrila k mojim ambíciám,“ priznal Mattia Binotto v rozhovore pre Ferrari Magazine.

Ten čelil počas svojho prvého roka v novej funkcii mnohým výzvam. Ako šéf tímu by jeho úlohou malo byť najmä organizovanie práce a ľudí, než technické záležitosti. Ako ale sám povedal, až taká zmena to nebola.

„Deväťdesiat percent Gestione Sportiva tvoria aj tak technické záležitosti. Moja nová úloha teda pokrýva aj tých zvyšných desať percent, komunikáciu, marketing, sponzoring, právne záležitosti. Boli teda pridané oblasti, v ktorých som menej kvalifikovaný. Môžeme to povedať aj tak, že ako technický riaditeľ som bol zvyknutý utrácať, teraz ako šéf tímu musím myslieť aj na lepšie hospodárenie alebo generovanie príjmov,“ porovnal Binotto dve najdôležitejšie funkcie v tíme.

Prvá sezóna ako „capo di tuti capi“ však určite nešla podľa predstáv muža, ktorého kvôli jeho výške v padoku určite neprehliadnete. Sám priznal, že úvod sezóny bol preňho ako studená sprcha.

„Počas zimných testov išlo všetko úplne hladko. Mali sme veľké očakávania, ale v Austrálii prišla studená sprcha. Bola to však moja prvá veľká cena na boxovom múre po 25 rokoch v tomto športe. Z toho miesta máte úplne inú perspektívu, než z boxov,“ hovorí Binotto.

„Potom prišiel Bahrajn, kde sme mali víťazstvo prakticky vo vrecku, postihli nás však technické problémy. Ešte Kanada, kde Sebastian vyhral, ale bol penalizovaný. Prvá polovica sezóny pre nás išla naozaj z kopca. Po letnej prestávke však prišli víťazstva v Spa, Monze a Singapure, ktoré nám čiastočne vynahradili tieto sklamania z úvodu,“ dodal.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mattia Binotto

Pozri viac

Magazín

Pozri viac