F1.sk F1.sk

Wolff o nových tímoch: Ak majú pevné základy, prečo o tom nediskutovať?
zdroj: Mercedes

Wolff o nových tímoch: Ak majú pevné základy, prečo o tom nediskutovať?

Téma možnosti rozšírenia štartového poľa je v poslednom období veľmi aktuálna. Najmä pravidlá o rozpočtovom strope nových investorov veľmi lákajú. Formula 1 má potenciál stať sa výnosným biznisom.

Rozpočtové obmedzenia nie sú vo svete športu ničím neobvyklým. V najväčších severoamerických ligách priniesli svoje ovocie. Síce sa vo Formule 1 takmer istotne nedočkáme podobnej vyrovnanosti, ako napríklad v kanadsko-americkej NHL, ale tam so sebou platový strop priniesol aj ďalší veľmi vítaný bonus v podobe priaznivého podnikateľského prostredia. Hodnoty tamojších klubov rastú a rastú aj ich výnosy. Drvivá väčšina z nich dnes hospodári so ziskom. Niečoho podobného by sme sa mohli dočkať aj v F1, hoci na takéto súdy je teraz naozaj priskoro.

„Všetky čísla rastú, či už sú to čísla divákov pred televízormi, čísla v digitálnom priestore alebo sponzoringu. Všetko ide hore,“ povedal šéf Mercedesu Toto Wolff, ktorého cituje CRASH.net. „Myslím, že tento šport rastie, takisto s prihliadnutím na rozpočtový strop, ktorý príde od roku 2021.“

O zvýšení počtu tímov na rošte sa v poslednom období čulo diskutuje. Prezident FIA Jean Todt povedal, že ideálne číslo pre Formulu 1 je dvanásť, na druhú stranu však nechce zopakovať neúspech s tímami ako Caterham, Marussia alebo HRT. Jeho slová potvrdil aj Chase Carey. Ten vyhlásil, že nový účastník potrebuje dobrý obchodný model a silnú podporu. Príchod ďalších finančne nespoľahlivých tímov by mohol negatívne ovplyvniť aj príjmy ostatných, nakoľko by poklesla hodnota Formuly 1 ako takej.

„Sú tu isté hranice, pokiaľ ide o pravidlá pre tých, ktorí sa chcú dostať do tohto športu. Týkajú sa určitej hodnoty vašej organizácie,“ povedal Wolff.

„Mali by sme sa obzerať po nových tímoch? Ak existuje záujem od tých, ktorí majú pevné základy, od veľkých značiek, tak prečo o tom nediskutovať? Na druhú stranu si myslím, že všetkých desať tímov je hrdých na to, že sú súčasťou tak malej skupiny.“

„Musíme si byť vedomí príležitostí, ktoré ležia pred nami a robiť to, čo je dobré pre biznis každého z nás,“ dodal Rakúšan.

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk