F1.sk F1.sk

Spa takmer ukončilo Giovinazziho kariéru v F1, Monza mu ju zachránila
zdroj: Alfa Romeo

Spa takmer ukončilo Giovinazziho kariéru v F1, Monza mu ju zachránila

Antonio Giovinazzi si svoje miesto v tíme Alfa Romeo udržal, aj keď si to podľa mnohých nezaslúžil a oveľa radšej by v jeho kokpite videli napríklad Nica Hülkenberga. Talian napokon absolvuje v Hinwile aj svoju druhú sezónu, ale podľa slov jeho šéfa nemal k odchodu ďaleko.

Prvá polovica sezóny nebola pre Giovinazziho nijak pozitívna, získal len jeden bod na Red Bull Ringu, kým jeho tímový kolega Kimi Räikkönen vybojoval presne 31 bodov. Ani druhá polovica ročníka nezačala pre rodáka z Martina Franca o nič lepšie. V belgickom Spa mu v druhej časti kvalifikácie vypovedala službu pohonná jednotka. Štartoval teda až osemnásty.

V nedeľných pretekoch však podal fantastický výkon a dve kolá pred koncom držal s pohodlným náskokom deviate miesto. Nezvládol však prejazd zákrutou Pouhon a svoj monopost rozmlátil o bariéru. Pre Alfu Romeo i nádeje Giovinazziho na zotrvanie v Hinwile to bola obrovská rana.

„Pre každého v tíme bola tá nehoda veľkým šokom, pretože tým bola premárnená veľká príležitosť,“ povedal šéf stajne Frédéric Vaseur pre Motorsport.com. „Antonio sa dokázal dostať takto vysoko úplne odnikiaľ, no potom v jednom zo záverečných kôl havaroval.“

„Mali sme s ním kvôli tomu ťažkú debatu, pretože toto sú veci, ktoré môžu rozhodnúť o vašej kariére. Premýšľali sme vtedy o budúcnosti, preto sme si na ďalší týždeň naplánovali stretnutie, kde sme chceli prediskutovať situáciu.“

Vasseur
sa preto obával, že Veľká cena Talianska, ktorá nasledovala sedem dní po belgickom Spa Giovinazziho psychiku zasiahnu. Talian si však pre tím pripravil tú najlepšiu odpoveď. Na domácom podujatí finišoval na deviatom mieste. Boss tímu označil tieto preteky za najťažšie v Giovinazziho kariére.

„Množstvo tlaku, statisíce divákov, domáce preteky pre Alfu Romeo a na tlačovej konferencii dostal ohľadne Spa hromadu otázok,“ spomína Vasseur. „Potom prišiel čas na to, aby zareagoval. Myslím, že odviedol veľmi dobrú prácu, aj keď bol pod tlakom.“

„V Monze a Singapure sa mu darilo, dokonca viedol preteky. Bola to od neho veľmi dobrá odpoveď.“

Aj keď sa Giovinazzi nedokázal ku Kimimu Räikkönenovi bodovo ani len priblížiť, v druhej polovici sezóny bola jeho forma oveľa lepšia. V kvalifikačnom tempe nemal rodák z Martina Franca také problémy, zato preteková výkonnosť dosť pokrivkávala. Práve zlepšená konzistentnosť v pretekoch bola hlavným dôvodom pre ponechanie Giovinazziho v tíme.

„Pre mňa bolo veľmi dôležité to, ako Antonio v Monze zareagoval. Jeho problémom bolo, že sme nemali žiadnu výkonnosť v čase, keď bol on naopak v najlepšej forme. Môžete poraziť vášho tímového kolegu, ale keď skončíte na štrnástom alebo pätnástom mieste, nikto si to nevšimne,“ povedal Vasseur.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Frédéric Vasseur

Pozri viac

Magazín

Pozri viac