F1.sk F1.sk

Kubica o svojej nehode: Niektoré noci som preplakal
zdroj: BMW Motorsport

Kubica o svojej nehode: Niektoré noci som preplakal

Poľský pilot Robert Kubica zvládol nezvládnuteľné. V roku 2011 takmer prišiel o život, z nehody v rely si odniesol ťažké a trvalé následky, ktoré kompletne obrátili jeho život. Aj keď jeho tohtoročné výsledky vo Williamse neboli nijak oslnivé, jeho životný príbeh by rozhodne stál za natočenie celovečerného filmu.

„Niektoré noci som preplakal. Dvadsať rokov plných vášne a práce a všetko sa v sekunde zmenilo,“ spomína Kubica na obdobie po ťažkej nehode pre poľský TVP Sport, na ktorý odkazuje portál GPToday.net. „Musel som sa dať dokopy psychicky a samozrejme aj fyzicky. Bodom zlomu bolo, keď som prestal myslieť na to, ako niečo urobiť nemôžem a začal mať radosť z toho, že vôbec niečo robiť môžem.“

Späť k pretekaniu sa vrátil asi dva roky po ťažkej nehode, prvé kroky k návratu do Formuly 1 začali v roku 2017, kedy prišla šanca testovať pre Renault. V roku 2018 sa stal testovacím pilotom Williamsu, o rok neskôr bol už permanentným jazdcom britského tímu.

Z pohľadu výsledkov to nebol vôbec úspešný rok, Robert po jednej sezóne Grove opúšťa a Formule 1 zdá sa zamáva nadobro, aj keď nie úplne. V hre je totiž úloha simulátorového jazdca, záujemcami o jeho služby sú napríklad Haas alebo Racing Point.

„Neúspech ho skrátka nezlomí. Keď spadne, zase sa postaví, a to ako po športovej, tak ľudskej stránke. Ešte som nevidel nikoho takto odhodlaného, je to pravý bojovník,“ povedal majiteľ tímu Racing Point Lawrence Stroll.

Sám Robert priznal, že stav jeho ruky mu nedovoľuje ani si poriadne zaviazať šnúrky na topánkach, aj keď fyzicky toho schopný je. „Väčšinou som však lenivý a vôbec si ich nezaväzujem. Nedokážem si ich však zaviazať rovnako, ako pred nehodou, to už skrátka nie je možné,“ hovorí Kubica. „Po čase však vaše telo nájde nové spôsoby.“

Najnovšie z kategórie: Robert Kubica

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk