F1.sk F1.sk

Wolff o Ferrari: GPS-merania odrazu vyzerajú celkom inak
zdroj: Mercedes

Wolff o Ferrari: GPS-merania odrazu vyzerajú celkom inak

Už pár dní sa hovorilo o tom, že konkurenti z Mercedesu a Red Bullu prišli na to, ako Ferrari získavalo svoj dodatočný výkon. Šéf Mercedesu Toto Wolff to povedal ešte v piatok pred Veľkou cenou Mexika (25. októbra, pozn. red.), avšak nikto nevedel, či sa jeho slovám dá veriť.

O niekoľko dní neskôr však na verejnosť prišli ďalšie informácie. Red Bull ešte 22. októbra, teda o tri dni skôr, ako prišlo Wolffovo vyjadrenie, požiadal FIA o ujasnenie hneď niekoľkých bodov. Je zrejmé, že z ich zneužívania upodozrieval Ferrari a FIA po niekoľkých dňoch zakročila: všetky spomínané možnosti by boli porušením pravidiel.

Ako informujú zahraničné zdroje, išlo hlavne o jednu vec: prietok paliva je meraný v určitých intervaloch, teda len v niekoľkých konkrétnych bodoch. Scuderia to však pravdepodobne robila tak, že medzi meraniami vstrekovala do systému viac paliva, avšak v okamihoch merania sa držala pravidiel.

Teraz je niečo také definitívne zakázané a môžeme len špekulovať, či je náhoda, že Ferrari odrazu stratilo výkon. Vzhľadom na tvrdé vyjadrenia Maxa Verstappena, ktorý povie veci tak, ako majú, sú v Red Bulle zjavne presvedčení o tom, že Ferrari podvádzalo.

A čo Mercedes? "My sme práve diskutovali o dátach z pretekov a GPS-merania vyzerajú celkom inak, ako v predchádzajúcich podujatiach," uviedol Toto Wolff, ktorý však nechcel špekulovať o tom, či Ferrari skutočne podvádzalo: "Vôbec neviem, či to tak vyzerá kvôli tej technickej direktíve alebo kvôli niečomu inému. My totiž nevidíme, čo Ferrari spravilo."

Pripusťme ešte jednu otázku: čo ak niektorý tím skutočne robil niečo také? Bolo by to hrubé porušenie pravidiel alebo len využitie šedej zóny?

"Ak niekto robil niečo také, o čom písala táto technická direktíva, tak by to bolo porušenie pravidiel. Technická direktíva bola napísaná tak, že by išlo o vážne porušenie pravidiel. O žiadnej šedej zóne sa tam nehovorilo," dodal Toto Wolff.

"Vysvetliť to vie len Ferrari," zareagoval na nečakanú stratu výkonu Christian Horner z Red Bullu. "My sa radšej koncentrujeme na seba."

Najnovšie z kategórie: Toto Wolff

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk