F1.sk F1.sk

V Suzuke prekvapivé kvalifikačné double Ferrari, pole position pre Vettela!
zdroj: Scuderia Ferrari

V Suzuke prekvapivé kvalifikačné double Ferrari, pole position pre Vettela!

Pole position číslo 57 pre Sebastiana Vettela v kariére. Nemecký pilot vo veterných podmienkach zdolal svojho tímového kolegu rozdielom necelých dvoch desatín sekundy. Mercedes, ktorý dominoval v tréningoch, v záverečnej časti kvalifikácie prekvapivo zaostal.

Ferrari senzačne získavalo v technickom prvom sektore okruhu, kde potrebujete efektívnu aerodynamiku a vysoký prítlak. Zdalo sa, že Vettel zajazdil fenomenálny prvý pokus, v druhom však boli všetci piloti ešte rýchlejší. Jeho tímový kolega Charles Leclerc v druhom pokuse siahal na čas Vettela a zdalo sa, že by sa mohol na tímového kolegu dotiahnuť. Pokazil však tretí sektor, Seb svoj pokus navyše ešte zlepšil a rozdielom necelých dvoch desatín má pole position.

Mercedes prekvapivo zaostával. Po prvých pokusoch strácali piloti asi pol sekundy. V druhých sa dokázali dotiahnuť, rozostup približne štvrť sekundy napokon nevyzerá nijak hrozivo.

Za najlepšou štvoricou so stratou „dvoch svetov“ Red Bull. Max Verstappen aj Alexander Albon zajazdili na tisícinu rovnaký čas. Pre Alexandra Albona teda skvelý výsledok.

Najlepším zo zvyšku sveta sú McLareny, Carlos Sainz tentoraz pomerne výrazne zdolal svojho tímového kolegu. Na deviatom mieste sa umiestnil Pierre Gasly a desiaty je Romain Grosjean.

Infografika: Najlepšie kvalifikačné minisektory.

Video: A takto havaroval Kevin Magnussen.

Charles Leclerc pogratuloval Sebastianovi Vettelovi.

Oba Mercedesy svoju stratu dotiahli, ale na Ferrari to nestačí, Bottas tretí, Hamilton štvrtý.

Leclerc svoj čas zlepšil, ale aj Vettel a má pole position!

Ešte sme vám dlžní informácie o zvyšku poľa. Max je piaty so stratou siedmych desatín, Albon šiesty stráca osem desatín. Nasledujú Norris, Grosjean, Sainz a Gasly.

Seb bol so svojim kolom mimoriadne spokojný.

Nie prekvapivo má Sebastian Vettel najrýchlejšie všetky tri sektory.

Ferrari v prvých pokusoch drví konkurenciu. Vettel prvý o tri desatiny pred Leclercom, Bottas stráca takmer päť a Hamilton vyše šesť desatín.

Začína záverečná časť kvalifikácie.

Nepostupujúce - Giovinazzi, Stroll, Raikkonen, Kvjat a Hulkenberg. Antonio opäť zdolal Kimiho, Gasly o osem desatín pred Kvjatom. Čoskoro začne Q3.

V posledných sekundách sa Bottas vyšvihol do čela. Albon sa posunul na tretie miesto.

Nico Hulkenberg (aktuálne 15. miesto vyše dve sekundy za Hamiltonom) hlási problém s posilňovačom riadenia i radením. Inžinier ho po chvíli inštruoval nech sa nepreradzuje a vráti sa do boxov. Renault prežíva hororový víkend.

Lewis Hamilton o viac ako tri desatiny pred pilotmi Ferrari.

Max Verstappen hlásil na boxový múrik, že nemá výkon.

Najrýchlejší čas pre Hamiltona, Bottas štvrtý za oboma Ferrari. Max Verstappen sa zaradil na piate miesto, ale stratil takmer sedem desatín. Pre všetkých by to ale malo stačiť na bezpečný postup.

Ferrari v Q2 zajazdilo prvé dva časy. Vettel o päť tisícin rýchlejší.

Všetky top tímy obuli mäkké zmesi, nikto nechce nič riskovať.

Druhá časť kvalifikácie začala. Vietor nám ešte zosilnel, takže to môže byť mimoriadne zaujímavé.

Okrem dvoch pilotov, ktorí havarovali, nepostupujú George Russell, Sergio Pérez a dokonca aj Daniel Ricciardo. Prvé japonské prekvapenie je na svete.

Šachovnicové vlajky. Q1 skončila, Piloti bojujú o každú desatinu.

Top tímy majú na konte prvé časy, a sú to zatiaľ veľmi opatrné zápisy. Najlepší zatiaľ Leclerc, potom Verstappen a Vettel.

Kevinov Haas je naozaj značne poškodený. Ťažko si predstaviť, že by v tíme toto stihli opraviť.

Riaditeľstvo pretekov vyvesilo červené vlajky, Magnussen sa ale dokázal vyslobodiť a so svojim vrakom sa pokúsi vrátiť do boxov po svojich.

Video Kubicovej nehody.

Robert Kubica povedal, že "je to *** vtip", ale nevieme čo. Je evidentné, že to bola jeho chyba.

Robert Kubica v nájazde na cieľovú rovinku rozbil svoj Williams. Stihne vôbec tím auto opraviť? V podaní Poliaka to bola naozaj školácka chyba. Máme červené vlajky.

V Suzuke máme takto krásne slnečno.

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk