F1.sk F1.sk

Naruší supertajfún japonský víkend? Sobota by mala byť kritická...
zdroj: windy.com

Naruší supertajfún japonský víkend? Sobota by mala byť kritická...

Ako sme vás už informovali, k Japonsku sa blíži supertajfún Hagibis, ktorý môže narušiť aj víkend Formuly 1. Matematické modely ukazujú, že k okruhu Suzuka by mal doraziť niekedy na rozhraní soboty a nedele.

Niekedy v okolí kvalifikácie (sobota 8:00 nášho času, pozn. red.), prípadne tesne po nej, príde poriadna smršť. Japonská meteorologická agentúra predpokladá, že vietor môže dosahovať rýchlosť až okolo 160 km/h a spadnúť môže neuveriteľných 100 milimetrov zrážok.

V tejto chvíli existuje niekoľko otáznikov: okrem toho, kedy supertajfún dorazí k japonskému pobrežiu, nevieme ani to, kde presne ho "trafí". Aktuálne sa zdá, že by to mohlo byť približne 200 kilometrov od Suzuky.

Matematické modely, ktoré tieto záležitosti vyhodnocujú, sú veľmi presné, avšak nikto nevie povedať, či bude tajfún pokračovať rovnakou rýchlosťou a rovnakým smerom.  Zdá sa, že termín Veľkej ceny Japonska je dlhodobo nešťastný, pretože hurikánová a tajfúnová sezóna je v tomto období v plnom prúde.

"K pobrežiu by mal hurikán doraziť najpravdepodobnejšie v sobotu večer (kvalifikácia sa uskutoční o 15:00 japonského času, pozn. red.), a to približne 200 kilometrov východne od Suzuky," informoval meteorológ Steffen Dietz. 

"Dnes to vyzerá tak, že počas dňa to na okruhu povedie k veľmi nepríjemnému počasiu s okamihmi prívalového dažďa a vetrom až do 120 km/h. V nedeľu by sa počasie malo rapídne zlepšiť, očakáva sa slnko, ale naďalej aj nárazy vetra. Dážď by mal v priebehu noci zoslabnúť," dodal Dietz.

Nuž a je zrejmé, že ak dorazí nepriaznivé počasie už v sobotu, kvalifikácia bude vážne ohrozená. Teoreticky by to bolo možné spraviť tak, ako v roku 2004, keď bola preložená na nedeľu.

Medzinárodná automobilová federácia situáciu pozorne monitoruje, spolupracuje s organizátormi i s Japonskou automobilovou federáciou. V tejto chvíli je pravdepodobné, že príde k zmene víkendového rozpisu, avšak múdrejší budeme až neskôr.

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk