F1.sk F1.sk

V IndyCar prvýkrát testovali čelné sklo v daždi
zdroj: twitter.com

V IndyCar prvýkrát testovali čelné sklo v daždi

Počas prvého októbrového týždňa v severoamerickej sérii IndyCar otestovali ochranné čelné sklo, resp. aeroscreen. Pri prvých jazdách bolo sucho, po niekoľkých dňoch však prišlo aj na testovanie v daždi.

Druhá skúška čelného skla, ktoré vyvinula spoločnosť Red Bull Advanced Technologies, sa uskutočnila v pondelok na okruhu Barber Motorsports Park. Testovacími pilotmi boli Ryan Hunter-ReaySimon Pagenaud, ktorý je víťazom tohtoročného podujatia Indianapolis 500. 

Podľa neho všetko dopadlo tak, ako sa očakávalo. „Je to v pokročilom štádiu. Na projekte spoločne pracovali Red Bull a IndyCar a prišli na systém, ktorý je schopný používania,“ uviedol Pagenaud pre racer.net.

Will Power, ktorý novinku testoval uplynulý týždeň, sa vyjadril, že bude potrebné ešte zapracovať na chladení kokpitu. „Nateraz ešte treba zabezpečiť správne chladenie kokpitu, ktoré bude založené na podmienkach. Je október a prvé preteky sú v marci, čiže ešte majú čas.“

Podobne optimistický bol aj Hunter-Reay. „Veľa sme pracovali na tom, aby prúd vzduchu smeroval na a do prilby. Tie sú navrhnuté pre vzduch s rýchlosťou viac ako 200 km/h a sú určené na prúdenie okolo hlavy jazdca. Myslím, že sme v tomto smere našli dobrú voľbu.“

Ako majster športových automobilov v ALMS a bývalý člen výrobného programu Peugeot LMP1 strávil Pagenaud nespočetné hodiny svojej kariéry za volantom áut s čelným sklom. „Dnes pršalo a myslím si, že to bolo skvelé. Voda sa rozptýlila na skle lepšie, ako na našich prilbách, zrejme kvôli svojmu tvaru. Zahmlievanie taktiež nebol problém, pretože je tam zabudovaný systém, ktorý funguje. Testovanie ma príjemne prekvapilo,“ komentoval skúšku. 

Ako dodal, auto vďaka sklu vyzerá futuristickejšie. „Teším sa, vyzerá to zaujímavo. Všetci vieme, že potrebujeme ochranu hlavy, pretože sme videli, čo sa stalo našim priateľom,“ uzavrel Pagenaud reagujúc hlavne na nešťastné úmrtie Justina Wilsona.

Najnovšie z kategórie: Ostatné série

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk