F1.sk F1.sk

Budú autá od roku 2021 o šesť sekúnd pomalšie?
zdroj: F1.com

Budú autá od roku 2021 o šesť sekúnd pomalšie?

Už niekoľko týždňov poznáme približný výzor monopostov určených pre rok 2021. Tímy spoznali finálnu verziu pravidiel podľa všetkého v pondelok a posledný koncept bol označený ako "Lima", pričom oproti predchádzajúcej verzii má mať elegantnejšie predné krídlo.

Auto Motor und Sport vo svojom článku informoval o tom, že nový koncept by mal podľa prepočtov tímov produkovať o 60 bodov prítlaku menej, ako súčasné autá. To vraj môže znamenať až šesťsekundové spomalenie na kolo!

"Určite to bude menej," zdôraznil zástupca FIA a technický odborník Pat Symonds, ktorý však presné číslo povedať nevedel: "Dnes totiž nevieme ešte ani to, čo môžeme očakávať od nových pneumatík."

Autorom pravidiel ide hlavne o to, aby napomohli predbiehaniu. Autá by mali byť skoncipované tak, aby to umožnili, ale isté to nie je.

"My sa pozeráme len na to, aby sme postavili čo najrýchlejšie auto," cituje AMuS jedného z inžinierov. "A z toho pochopiteľne vzídu riešenia, vďaka ktorým za autom vzniknú turbulencie."

Na situáciu reagoval aj šéf Red Bullu Christian Horner, ktorému sa novinky príliš nepozdávajú. "Nemyslím si, že existuje nejaké aerodynamické oddelenie, ktoré si tieto pravidlá prečítalo a je z nich nadšené," skonštatoval. 

"Ak je niečo takto obmedzujúce, tak aerodynamici jednoducho nemajú vo svojej DNA, aby sa im to páčilo," pokračoval Horner. "A nejde tu len o Red Bull. Naše silné stránky neboli len o aerodynamike."

Nadšený nebol ani Frédéric Vasseur z Alfy Romeo. "Trochu sa obávam jednej veci: ak nám ostane málo slobody, tak všetci skončíme s akýmsi monotypom," povedal. "Ale na tento monotyp budeme musieť minúť veľké milióny."

V tejto chvíli však nie je nič isté, pretože čo ak tímy nebudú súhlasiť a pod nové pravidlá sa nepodpíšu? "Tak budeme jednoducho pokračovať s tými starými," dodal nemenovaný šéf jedného z tímov.

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk