F1.sk F1.sk

Ecclestone v rozhovore: Šestnásť veľkých cien stačí
zdroj: TASR/AP

Ecclestone v rozhovore: Šestnásť veľkých cien stačí

Bernie Ecclestone prezradil, že aj keď na jednotlivé preteky už príliš nechodí, doma ich zodpovedne sleduje. Sadne si k televízoru a vychutnáva si ich, pričom niekoľko posledných ho aj poriadne bavilo.

"Boli také, aká by Formula 1 mala byť," uviedol v rozhovore pre Auto Motor und Sport. "Ak to takto ostane, tak nevidím dôvod, prečo by Formula 1 nemohla byť opäť taká populárna, ako kedysi bola. A že boli niektoré preteky nudné? Vždy je to tak. Keď uvidíme dobré, tak sú ľudia spokojní a nič nepovedia. Hlasní sú len tí, ktorí sa sťažujú."

Ecclestone v ďalšej fáze rozhovoru zdôraznil, že ani od roku 2021 netreba robiť veľké zmeny. On sám by sa rád vrátil k atmosferickým motorom, ale vie, že na to nie je potrebná vôľa. Rozpočtový strop, ktorý má vstúpiť do platnosti, sa mu nepozdáva. Radšej by uprednostnil "dobre napísané technické pravidlá", pod ktorými by do získania času k dobru nebolo potrebné investovať veľa peňazí.

"Technické súťaženie je základom Formuly 1. Ak oň prídeme, tak prídeme aj o Formulu 1 ako takú. Nemôžeme zabrániť tomu, že každý tím chce postaviť najlepšie auto. Môžeme len obmedziť možnosti, ktoré pri tom všetci majú. O peniazoch to nie je. Určitý obnos budeme potrebovať vždy... a kto si Formulu 1 nemôže dovoliť, mal by ostať doma."

Vzápätí sa hovorilo o tom, že 80 percent všetkých bodov získavajú tri top tímy. Ecclestone zakontroval: "Tento bodovací systém som nikdy nechcel. Radšej som bol za medaily. Kto by získal najviac zlatých, bol by majstrom sveta. Potom by bol každý nútený bojovať o víťazstvo."

Jednou zo zmien, ktorými Formula 1 prechádza, je narastajúci počet veľkých cien. V roku 2021 by ich už malo byť až 24! "Tak to je jednoznačne priveľa," skonštatoval Brit. "Šestnásť podujatí stačí. Čím viac ich bude, tým viac sa náš produkt pripravuje o svoju cenu. Toto presýtenie sme zažili už aj pri tenise. Majú sto turnajov, ale vážne neberú ani desať z nich."

A vraj to nie je o peniazoch. "Ak by sme mali len šestnásť veľkých cien, museli by za ne organizátori zaplatiť viac peňazí. A aj by to spravili, pretože vďaka menšiemu počtu podujatí by bolo to ich cennejšie," povedal Bernie Ecclestone, ktorý dostal na záver otázku týkajúcu sa straty formy Sebastiana Vettela: "Najhoršie, čo mu mohli spraviť, bol trest z Montrealu. Ten bol kompletne zlý a zbytočný. Zdá sa, že poškodili Sebastianovu vieru v šport. To, čo spravil, nebolo nebezpečné. Lewis bol len šikovný a spravil to tak, aby to vyzeralo nebezpečnejšie."

Najnovšie z kategórie: Bernie Ecclestone

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk