F1.sk F1.sk

Steiner: Stará špecifikácia je rovnako dobrá, ako tá súčasná
zdroj: Haas

Steiner: Stará špecifikácia je rovnako dobrá, ako tá súčasná

Americký tím Haas sa vo svojom vývoji zasekol. Tohtoročný VF-19 má koncepčné problémy, ktoré sa ani po dvoch tretinách sezóny nepodarilo vyriešiť. Šéf stajne Günther Steiner priznal, že ho súčasná situácia ubíja.

„Je to náš problém. Pokúsime sa nájsť riešenia čo najskôr aby sme zistili, či to dokážeme zlepšiť. Myslím, že tomu rozumieme, no neviem, či to dokážeme vyriešiť ešte tento rok,“ povedal Steiner pre Motorsport.com.

„Pretekať takto vás ubíja. Každý vie, ako milujem pretekanie, no toto ním nie je.“

Pre Haas je to enormne frustrujúca situácia, najmä keď ich tohtoročný model VF-19 dokáže byť dostatočne rýchly v kvalifikáciách a taktiež v niektorých fázach pretekov. Potom však výkonnosť monopostu strmo padá. Dôvody nám pritom nie sú celkom zrejmé.

„Vychádzate na trať s novými pneumatikami, tie fungujú tak dve kolá, potom spadnú teploty a zistíte, že ste opäť tam, kde ste boli,“ povedal Steiner.

„Sme neustále na hrane so všetkým, príde nejaká drobnosť a sme hotoví. Náš drop off (moment, kedy pneumatiky stratia výkonnosť a časy sa prudko zhoršujú, pozn. red.) neznamená stratu jednej alebo dvoch desatín, ale jednej sekundy,“ hovorí Steiner.

„Len teplota trate pre nás predstavuje veľký rozdiel. Buď sme v tom alebo sme úplne mimo.“

Haas kvôli tomu začal pozoruhodný experiment. Pilot tímu Romain Grosjean nasadil monopost špecifikácie z úplného úvodu sezóny, kým Kevin Magnussen pokračuje s aktualizovaným balíkom. Tento test napokon ukázal, že tím sa pri svojom vývoji nevydal správnym smerom, keďže francúzsky pilot dokáže so starým monopostom tímového kolegu poraziť. Steinera to prinútilo priznať, že problémy určite nespočívajú len v pneumatikách.

„Po dvoch alebo troch pretekoch sme zistili, kde sa nachádzame. Zmena na austrálsku špecifikáciu nám veľmi pomohla pochopiť a objaviť realitu, v ktorej sme. Preto sme to urobili,“ povedal Steiner.

„Stará špecifikácia je rovnako dobrá, ako tá súčasná. Dobre vieme, čo to znamená, nedokázali sme urobiť žiadny pokrok, kým ostatní to dokázali,“ povedal Tirolčan.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk