F1.sk F1.sk

Myšlienka návratu dotankovávania a dvoch povinných pitstopov padla
zdroj: TASR/AP

Myšlienka návratu dotankovávania a dvoch povinných pitstopov padla

Medzi návrhy týkajúce sa zvýšenia atraktívnosti športu patrili aj snahy týkajúce sa návratu dotankovávania a nutnosti absolvovať dve zastávky v boxoch. Na aktuálnom stretnutí Strategickej skupiny F1 však boli zamietnuté.

Informovala o tom stránka RaceFans, podľa ktorej bol štvrtkový míting "konštruktívny" a "podarilo sa dosiahnuť progres po stránke finalizovania nového balíka pravidiel pre rok 2021."

O návrate dotankovávania sa začalo hovoriť hlavne po nudnej Veľkej cene Francúzska, ktorej absolútne chýbala iskra. Časť fanúšikovskej obce podporenej prezidentom FIA Jeanom Todtom uvažovala o tom, že s tankovaním by to mohlo byť lepšie.

"Todt okrem toho naznačil, že by to pomohlo znížiť váhu áut, čo je problém, ktorý pripomenulo už viacero jazdcov," píše zdroj. "Ale niektoré tímy varovali pred tým, že dotankovávanie sa postará o zvýšenie nákladov a preteky spraví predpovedateľnejšími."

Ďalší návrh sa týkal toho, že jazdci by počas veľkých cien museli využiť tri rôzne zmesi pneumatík, takže by potrebovali absolvovať dve povinné zastávky. Ani toto si však nenašlo podporu.

Čo je horšie, nenašli sa žiadne vhodné návrhy, ktoré by pomohli znížiť váhu áut. Boli by totiž spojené s vysokými nákladmi, čo je pri blížiacom sa zavedení rozpočtového stropu problematické.

Ďalšie zasadnutie Strategickej skupiny F1 je naplánované na úvod októbra, pričom následne by mala Svetová motoristická rada FIA elektronickým hlasovaním odsúhlasiť finálnu verziu pravidiel pre rok 2021. Stať sa tak musí do 31. októbra.

Okrem diskusií o roku 2021 sa preberali aj záležitosti týkajúce sa budúcoročných pneumatík. Avšak vzhľadom na to, že sme v poslednej dobe boli svedkami vynikajúcich pretekov, snahy o zmenu oslabli.

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk