F1.sk F1.sk

Prost sa postavil na stranu Vettela: Všetci sme len ľudia
zdroj: TASR/AP

Prost sa postavil na stranu Vettela: Všetci sme len ľudia

Sebastian Vettel upadol do krízy, Charles Leclerc je naopak na výslní - takto nejako sa po víkende v Taliansku vyvinula interná situácia vo Ferrari. Od začiatku sezóny bolo vidieť, že Leclerc je miestami veľmi rýchly, tu a tam však doplácal na nedostatok skúseností a Vettel bol viackrát lepší.

Teraz to však pre štvornásobného majstra sveta vyzerá kriticky. "Sebastiana mám rád," povedal v rozhovore pre Motorsport-Magazin.com ďalší štvornásobný šampión Alain Prost. "Mnohí ho kritizujú, ale ja ho mám veľmi rád."

"Ide pritom o celkom prirodzenú situáciu. Nemá to nič spoločné s Charlesom alebo Sebastianom," skonštatoval Francúz, ktorý si tak zaspomínal aj na vlastné pôsobenie. "S Nikim a aj s inými jazdcami som mal podobnú výhodu, ako Charles. Ale s Ayrtonom som bol v tomto smere v určitom okamihu v nevýhode. Je to aj konflikt generácií."

"Je celkom prirodzené, že ľudia sa stavajú skôr na stranu mladšieho chlapca a je ťažké zvládať to. A to hlavne v tom prípade, keď pôsobíte v tíme, ktorý bojuje o víťazstvá. Charles bol od začiatku dobrý a myslím si, že v Monze odjazdil svoje doposiaľ najlepšie preteky."

"Stačí sa pozrieť na jeho výkon a to, ako tie preteky manažoval," pokračoval Prost. "Tlak, pod ktorým je pretekár Ferrari v Monze... je vo vedení a za sebou má Lewisa s Valtterim... toto človek musí cítiť. Bolo by veľmi ťažké nepociťovať ho, nuž a on má len 21 rokov. Všetci vieme, že je dobrý, ale toto bolo niečo výnimočné."

Vettel je naopak na celkom inej vlne, ktorá ho ťahá nadol. "Jeden či dva dobré výsledky vás môžu dostať do celkom inej situácie. Chce to len trpezlivosť. Je to však jeden z ťažkých okamihov, ktoré musíte v priebehu kariéry zvládnuť."

Problém je len v tom, že Vettel je v kríze už pomerne dlho a možno nielen od Hockenheimu 2018. Slabšie výsledky mal už aj v ročníku predtým. "Keď sa pozriete na veľkých jazdcov a veľkých šampiónov, všetci spravili chyby. Všetci sme len ľudia. Raz sa dostanete do fázy, keď to jednoducho nejde."

"Som si istý tým, že Vettel sa ešte vráti. Tak či tak je to dnes istým spôsobom škoda, pretože v takejto situácii ho nechcem vidieť. Zaslúži si niečo lepšie. Nechcem na neho vyvíjať ďalší tlak. Všetci mu musia pomôcť - tak ľudia zvnútra tímu, ako aj zvonku. Má to totiž veľmi ťažké."

"Neviem, ako uvažuje, ale podľa mňa by mal v tíme ostať a Ferrari by malo byť rado. Majú dvoch fantastických jazdcov. Aj keď spravil pár chýb, tak má veľké množstvo skúseností," dodal Alain Prost.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Magazín

Pozri viac