F1.sk F1.sk

Prečo Bottasovi uznali kolo dokončené pod červenou vlajkou?
zdroj: TASR

Prečo Bottasovi uznali kolo dokončené pod červenou vlajkou?

V priebehu záverečnej časti talianskej kvalifikácie sme boli svedkami mnohých zaujímavých záležitostí. Jedna z nich prišla v okamihu, keď sme sa po havárii Kimiho Räikkönena dočkali červenej fázy.

Valtteri Bottas, ktorý jazdil blízko za Icemanom, musel v Parabolice kvôli žltým vlajkám najskôr mierne zvoľniť, kvôli čomu vraj stratil dve desatiny sekundy: je zrejmé, že ak by nemusel spomaliť, mal by pole position.

Celý Fínov prípad je však ešte zaujímavejší. Chvíľu po havárii začali maršáli vehementne mávať červenými vlajkami a kvalifikáciu predčasne ukončili. Bottas svoje kolo dokončil až o niečo neskôr a preto mu nebolo uznané. Po chvíli však komisári svoj názor zmenili a uznali mu ho. 

Ale prečo? Veď aj samotnému Bottasovi už pred prejazdom cieľovou čiarou na displeji svietilo upozornenie, že kvalifikácia je prerušená. V tom prípade mal teda zvoľniť a svoj pokus ukončiť.

Pravidlá však znejú inak: ako informovali Auto Motor und Sport a Motorsport.com, okamih vyvesenia vlajok na maršálskych postoch nie je rozhodujúci. Rozhodujúci je až okamih, kedy červené vlajky vyhlási oficiálny merací systém FIA a takto sa to oficiálne dostane k zástupcom tímov.

A slová "red flag" tam naskočili až tesne po tom, ako Bottas prešiel cieľom daného kola. Preto mu FIA daný pokus uznala a vyštartuje tretí. Inak by štartoval až deviaty.

Najnovšie z kategórie: Valtteri Bottas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk