F1.sk F1.sk

Už je to 49 rokov: Helmut Marko spomína na Jochena Rindta
zdroj: Red Bull Racing

Už je to 49 rokov: Helmut Marko spomína na Jochena Rindta

Písal sa 5. september 1970. Na okruhu v Monze ťažko havaroval jednoznačný líder vtedajšieho šampionátu Jochen Rindt a svojho titulu sa napokon nedožil: dostal ho len "in memoriam". Dnes je tomu už 49 rookov.

"Na deň, keď zomrel Jochen Rindt, si spomínam tak, ako keby to bolo včera," uviedol Marko pre Auto Bild Motorsport. "V ten deň, 5. septembra 1970, som sedel v Grazi, počúval som rádio a 'sledoval' kvalifikáciu z Monzy. Jochen mal za sebou už päť víťazstiev, v majstrovstvách dominantne viedol..."

"Ak by vyhral i v Taliansku, tak by už v šampionáte takmer určite nebol dostihnuteľný. Nebol to živý prenos, len sem-tam mali nejaké vstupy. Odrazu hovorili o ťažkej nehode Jochena v zákrute Parabolica..."

"Správa o jeho smrti prišla až omnoho neskôr," spomínal Helmut Marko. "Nemohol som tomu uveriť, bolo to nereálne. Neveril som, že svojho kamaráta už neuvidíme. A to práve teraz, keď mal všetky svoje divoké roky už za sebou. Prežil ťažké nehody, poznal riziko športu a obmedzil svoj riskantný jazdecký štýl."

Rakúšan vzápätí pripomenul, že jeho kamarát chcel po získaní titulu s motoršportom skončiť. Síce to netvrdil stopercentne, ale uvažoval o tom. "Ešte týždeň pred nehodou som bol u neho vo Švajčiarsku, kde sme o tom hovorili."

"Pre nasledujúci rok ma zamestnal vo svojom tíme v F2, kde som mal jazdiť spolu s Emersonom Fittipaldim. Treba pripomenúť, že F2 mala takmer také meno, ako F1 a bola považovaná za odrazový mostík do grand-prix športu. Jochen v nej roky dominoval (v F2 vybojoval 29 víťazstiev, pozn. red.). Ale už to bolo všetko jedno, bol mŕtvy! V ten večer som chcel utiecť zo strašnej reality a opil som sa."

V ďalšej fáze príspevku Marko hovoril o tom, ako zvykol spolu s Rindtom v okolí Grazu driftovať. A to so starým "chrobákom", s ktorým si to poriadne užívali.

"Vždy sme jazdili štyria a našli sme si systém, ako sa zlepšovať. Jeden jazdil a zvyšní traja boli porota. Ak sa porota zhodla na tom, že poslednú zákrutu niekto neprešiel na limite, musel volant prenechať ďalšiemu. U Jochena neexistovali žiadne pochybnosti. Keď prišiel na rad, volant už nikomu nedal. Bol najdivokejší zo všetkých a auto ovládal tak, ako som to do dnešných dní už u nikoho nezažil."

Marko si spomenul aj na okamihy z pohrebu, na ktorý podľa neho prišla celá "efjednotka". Nuž a keď zaznela pesnička "The End" od Jima Morrisona, Rindtova manželka Nina to nezvládla. Zrútila sa. "Spoločného karu som sa nemohol zúčastniť. Musel som byť sám," pripomenul Marko.

"Jochen mal neskutočnú charizmu a vyžarovanie pop-hviezdy. Jeho nehoda vyvolala akési svojim spôsobom neskutočné zmeravenie, ktoré som už potom zažil len po smrti Ayrtona Sennu. Bez Jochena by Rakúsko nikdy nemalo pretekársku trať a možno ani žiadneho pretekára. Ten to v nás všetkých rozdúchal."

"Aj Dietrich Mateschitz bol jeho veľký fanúšik. Má jeho starý autogram, ktorý by si mal strážiť ako poklad. Aj dnes sú na Jochenovom hrobe vždy čerstvé kvety a neprestajne tam horia sviečky. Často tam chodievam. Vždy sám, ale nikdy nie 5. septembra," dodal Helmut Marko.

Najnovšie z kategórie: Rindt Jochen

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk