F1.sk F1.sk

Vandoorne: Najprv chcem vyhrať vo Formule E, potom uvidíme
zdroj: Stoffel Vandoorne/Twitter

Vandoorne: Najprv chcem vyhrať vo Formule E, potom uvidíme

Stoffel Vandoorne opustil Formulu 1 na konci sezóny 2018. Po neuspokojivých výkonoch o jeho služby nik nestál, a tak sa odobral do Formuly E, kde mu k sedačke pomohol jeho nový podporovateľ a zamestnávateľ, tím Mercedes.

Vandoorne nielenže pomáha tímu na simulátore v Brackley, ale podpora Mercedesu mu pomohla získať sedačku v tíme Formuly E HWA Racelab, ktorý v nasledujúcej sezóne kontinuálne prejde pod značku s trojcípou hviezdou. Premiérová sezóna v elektrickej sérii však bola pre Stoffela náročná. Jeho tím nebol veľmi konkurencieschopný, a tak sa Vandoorne musel uspokojiť s pódiom v Ríme a interným víťazstvom nad tímovým kolegom Garym Paffettom.

V minulej sezóne sa ale predsa len na veľké okruhy vrátil. Príležitosť mu dal tím SMP Racing v šampionáte vytrvalostných pretekov. Vandoornovi sa podaril veľký úspech, keď s tímovými kolegami Michailom Alešinom a Vitalijom Petrovom získali mimoriadne cenné tretie miesto na 24 hodín v Le Mans, hneď za dominantnou Toyotou.

Stoffelov program v ďalšej sezóne zatiaľ nie je známy. Je však horúcim favoritom na miesto v tíme Mercedes vo Formule E. Ten má oznámiť svoju jazdeckú zostavu už čoskoro a Vandoorne nenápadne naznačil, že by mohol byť jeho súčasťou.

„Ešte nemôžem nič povedať, ale zostávam sebaistý,“ povedal Vandoorne belgickej televízii Sporza, na ktorú odkazuje F1i.com. „Rád by som zlepšil svoju reputáciu vo Formule E, pretože mnoho ľudí ma pozná len kvôli mojej anabáze v McLarene.“

Jeho bývalý tím urobil v tejto sezóne významný pokrok. Bez neho i Fernanda Alonsa v zostave sa partii z Wokingu darí. Belgičan priznal, že počínanie svojho bývalého zamestnávateľa sleduje.

„Necítim žiadnu závisť ani nič podobné, samozrejme, tím naďalej sledujem. V tejto sezóne sa im podaril dôležitý krok vpred,“ povedal Vandoorne. „Strávil som tam dve sezóny, ktoré boli možno najhoršie v histórii tímu. Je to škoda, no nedá sa s tým nič robiť.“

„Dnes mám svoj program vo Formule E a skvelú budúcnosť. Myslím, že čoskoro budeme v pozícii, kedy budeme môcť bojovať o víťazstvá a tituly.“

Stoffel sa samozrejme nevyhol ani tradičnej novinárskej otázke. Má stále ambíciu vrátiť sa do Formuly 1? Veď v Le Mans ukázal, že mu široké okruhy stále náramne svedčia. V porovnaní s úzkymi mestskými uličkami vo Formule E je to predsa len trochu iná káva. Vandoorne však zdá sa má svoje priority jasne určené.

„Uvidíme,“ povedal. „Najprv chcem vyhrať vo Formule E. Potom uvidíme, či príde nejaká príležitosť vo Formule 1. Teraz sa však koncentrujem na svoj program v FE.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Stoffel Vandoorne

Pozri viac

Magazín

Pozri viac