F1.sk F1.sk

Norris: To moje slovo na „F“ muselo byť počuť až na tribúnu
zdroj: TASR

Norris: To moje slovo na „F“ muselo byť počuť až na tribúnu

Smoliar roka, inak sa tohtoročná sezóna nováčika Landa Norrisa charakterizovať nedá. Keď si už myslel, že viac smoly mať nemôže, tak mu v Belgicku vypovedal motor presne sedem kilometrov pred cieľom. Mladého Brita delilo sedem kilometrov od najlepšieho výsledku v sezóne i kariére.

Nikým nerušené preteky. Lando Norris dokázal dokonalo využiť kontaktu Kimiho Räikkönena a Maxa Verstappena a akoby šibnutím čarovného prútika získal šesť(!) pozícii v jednej jedinej zákrute. Na Romaina Grosjeana si potom vybudoval pohodlný náskok a preteky si s prehľadom manažoval. Prišiel však záver predposledného kola. 

„Nemám výkon, nemám výkon,“ hlásil na boxový múrik. Urgovanie inžiniera, aby skúsil dôjsť to posledné kolo dôjsť Norris zamietol. „Nemôžem! Je to rozbité...“ povedal do vysielačky. Motor sa prepol do "anti stall režimu" a z Britovej strany nasledovala už len poriadne dlhá spŕška nadávok.

Pred novinárov sa však Lando postavil uvoľnený a s blahosklonným úsmevom na tvári. Neuveriteľnú smolu zobral športovo.

„Dosť problémov tento rok. Častokrát v momente, keď je na ceste dobrý výsledok a dobrá porcia bodov. Zas a znova sme o nich prišli,“ povedal Norris. „Tento víkend to bolo všetko ešte horšie. Chýbalo nám doslova jedno kolo, presne jedno kolo a mohol som to dať. To slovo na „F“ som povedal veľmi nahlas. Som si istý, že ma počuli aj ľudia na tribúnach.“

McLaren predviedol ďalší fantastický výkon. V tréningoch to s tempom monopostov tímu nevyzeralo zďaleka tak dobre, tento okruh im skrátka svedčať nemal. V nedeľu však bol Lando Norris a jeho McLaren opäť najlepší zo „zvyšku sveta“, teda platilo to 43 kôl zo 44.

„Stále si z toho môžeme zobrať množstvo pozitív. Niektoré z nich boli veľmi neočakávané, ako napríklad naše pretekové tempo. Keď sa za mňa dostal Racing Point (Sergia Péreza, pozn. red.), trochu som sa obával. Ich pretekové tempo bolo oveľa lepšie, než to naše,“ povedal Norris.

„Očakával som, že sa začne doťahovať, ale nestalo sa. Nebolo to tak, že sme riskovali a išli s motorom na hrane, ani nič podobné. Boli sme v pohode, nepotrebovali sme tlačiť,“ povedal Norris.

Čo sa ale vlastne na konci predposledného kola stalo? „Začal som trochu strácať výkon. Zahlásil som to tímu do vysielačky, no v poslednej šikane sa to začalo zhoršovať. Chlapci to skúmali, ale v tom momente sa s tým už nedalo nič urobiť. Skrátka porucha na začiatku posledného kola.“

V tíme nechceli robiť žiadne unáhlené závery. Šéf McLarenu Andreas Seidl povedal, že inžinieri sa musia na obe autá najprv pozrieť. Preteky Carlosa Sainza sa skončili už v prvom kole a vo výsledkovej listine svieti vedľa jeho mena „power loss“, rovnako tak pri mene Landa Norrisa. Všetko tak zatiaľ naznačuje, že ide o zlyhanie pohonnej jednotky Renault.

Treba povedať, že vzťah medzi McLarenom a francúzskym dodávateľom sa postupne začína zhoršovať. Obaja piloti síce absolvovali preteky na starej špecifikácii, no Španiel sa už nechal počuť, že od tej novej očakával viac. Nové motory Renaultu vraj nepriniesli žiadny výkon navyše.

Najnovšie z kategórie: Lando Norris

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk