F1.sk F1.sk

Ako sa jazdci po smrti pretekára dokázali koncentrovať?
zdroj: TASR

Ako sa jazdci po smrti pretekára dokázali koncentrovať?

Pretekári Formuly 1 sa dnes museli popasovať s neľahkou úlohou. Na štart Veľkej ceny Belgicka museli nastúpiť necelých 24 hodín po tragickej nehode, pri ktorej prišiel o život pilot F2 Anthoine Hubert.

Huberta mnohí dobre poznali. Bol súčasťou juniorky Renaultu, v minulom roku získal titul v GP3 a s Pierrom Gaslym, Estebanom Oconom či Charlesom Leclercom súťažil celé roky.

"Som rád, že dnešok je konečne za nami," povedal pretekár Renaultu Daniel Ricciardo. "Som rád, že tieto preteky sa skončili. Viem, je to dosť čudné, ale najlepším spôsobom ukázania rešpektu bolo to, aby sme sa dnes pretekali, ale nemyslím si, že niekto z nás na tej trati skutočne chcel byť."

"Hovorím síce len za seba, ale viem, že nie som sám. Bolo to ťažké. Bolo ťažké byť tu a snažiť sa nasadiť odvážny výraz. Viem, že mnohí ľudia v padoku po včerajšku trpia a bolí ich to. Asi každému sa uľavilo, že je to za nami a ideme ďalej. Dúfame, že niečo takéto sa stalo naposledy."

Mamka a brat Anthoina Huberta
TASR

Motorsport.com dal Ricciardovi otázku, či myslel aj na možnosť neabsolvovania pretekov. "Áno, včera večer," priznal. "Človek sa sám seba pýta, či mu to za to vôbec stojí. Áno, je to naša práca, naša profesia a náš život, ale na druhej strane je to predsa len naháňanie sa v kruhu."

Austrálčanovi vraj napokon pomohla skutočnosť, že na okruhu zhliadol členov Hubertovej rodiny. Prítomný bol jeho brat a jeho mama, ktorí to mali ešte omnoho ťažšie.

"Práve to, že som tu dnes videl jeho rodinu, mi dodalo najviac sily. Keď pred nimi zložím klobúk, tak to nebude dosť silné gesto. Ani neviem, čo mám povedať. Ani si neviem predstaviť, že by som mal byť v ich pozícii. Boli omnoho silnejší, ako ktokoľvek z nás," dodal Daniel Ricciardo.

Minúta ticha na počesť Anthoina Huberta
TASR

Podobne to vnímal aj Charles Leclerc, ktorý preteky vyhral a triumf venoval práve nebohému Hubertovi. "O niekoho sme na trati prišli, ale o deň na to sme potrebovali pretekať," skonštatoval. "Je dosť ťažké zavrieť si priezor a cez tú zákrutu prejsť rovnakou rýchlosťou ako deň predtým. Ale práve to sme museli spraviť."

"Z pohľadu pretekára a športovca sa len prepneme do istej zóny," opísal situáciu Lewis Hamilton. "Je pomerne jednoduché prepnúť sa do nej."

Rovnaké slová pridal aj Valtteri Bottas: "Keď si nasadíte prilbu, tak sa vám toho hlavou už tak veľa nepreháňa. Začnete sa koncentrovať len na to, čo milujete: na jazdenie. Predtým a potom na to pochopiteľne myslíte, ale keď sa vnoríte do tej 'zóny', tak vás nič neruší."

Minúta ticha na počesť Anthoina Huberta
TASR

Najnovšie z kategórie: Lewis Hamilton

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk