F1.sk F1.sk

Brawn: Nové tímy sa do F1 môžu pripojiť až v roku 2022
zdroj: Mercedes AMG Petronas F1 Team

Brawn: Nové tímy sa do F1 môžu pripojiť až v roku 2022

Generálny riaditeľ F1, Ross Brawn, sa vyjadril, že novým tímom bolo oznámené, aby počkali do roku 2022 - až potom budú môcť vstúpiť do hry. Brawn zároveň tvrdí, že zo strany potenciálnych nových tímov existuje „prekvapivý“ záujem.

Vzhľadom na veľké zmeny technických a športových predpisov a obchodných opatrení, ktoré majú vstúpiť do platnosti v roku 2021, si riaditeľ F1 myslí, že najskôr bude potrebné stabilizovať situáciu a až potom budú môcť do tohto športu vstúpiť nové zoskupenia. 

Brawn tiež objasnil, že desať stajní je dobré číslo. F1 bude podľa neho brať do úvahy iba kvalitných účastníkov, potom čo sa v blízkej minulosti nepodarilo uspieť tímom ako HRT, Virgin/Marussia/Manor a Lotus/Caterham.

„Máme prekvapivý počet tímov, ktoré prejavili záujem. Povedali sme im našu predstavu, že najskôr stabilizujeme situáciu po zavedení nových pravidiel a potom im umožníme vstup,“ povedal Brawn pre Sky F1

„Teraz máme desať tímov, a to je pre F1 v skutočnosti dosť. Ak prijmeme ďalšie, budú sa musieť plnohodnotne zaradiť do kolobehu. Verím, že sa poučíme z histórie, kedy veľa malých tímov prišlo a odišlo. Taktiež musíme preskúmať, či vôbec pre týchto nováčikov existuje príležitosť uchytiť sa,“ uviedol. 

Šéfovia terajších stajní uviedli, že nevidia nič zlé na vstupe nových účastníkov, ak budú mať dostatočnú kvalitu. „Ak to budú dobré tímy, so silnou podporou a udržateľnými projektami, potom som za,“ povedal šéf Renaultu Cyril Abiteboul. Jeho tím by potenciálne mohol s motormi zásobovať nových zákazníkov. 

Podobný názor má aj šéf Toro Rosso, Franz Tost, ale opatrnejší je napr. Otmar Szafnauer, ktorý vedie Racing Point. „Ak sa v budúcnosti zavedie strop nákladov, potom by tu mohol byť priestor pre dvanásť tímov. Musíme si však dávať pozor, aby rozdelenie peňazí bolo spravodlivejšie. Chceme tu mať predsa dvanásť udržateľných stajní,“ myslí si. 

Jedným z nových tímov, ktoré prejavili záujem o vstup do F1 je aj Panthera, ktorá by tak chcela urobiť už v roku 2021. V týchto dňoch sa pripravuje seriózna ponuka pre vedenie F1. Pod projekt sa podpísali Benjamin Durand, bývalý riaditeľ pretekov SMP Racing a známe je aj meno vedúceho aerodynamiky, ktorým má byť Tim Milne, ktorý rovnakú funkciu zastával aj v Manor-e.

„Teraz je hlavné to, že existujeme a našim cieľom je požiadať o vstup do F1 v roku 2021, v prípade, ak FIA otvorí ponuky. Potrebujeme však ešte viac času na rozhovory s našimi investormi, FIA a Liberty, než budeme môcť povedať viac,“ povedal Durand pre motorsport.com.

Najnovšie z kategórie: Ross Brawn

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk