F1.sk F1.sk

Russell: Ako junior som bol celkom naivný
zdroj: Twitter/Williams

Russell: Ako junior som bol celkom naivný

George Russell patrí k najväčším talentom svetového motoršportu. Náleží do kádra najlepšieho tímu súčasnosti a je považovaný za budúceho tímového kolegu alebo dokonca nástupcu Lewisa Hamiltona v Mercedese. Doterajšia kariéra mladého Brita však rozhodne nebola žiadny med.

Z Formuly Renault 2.0 do európskej Formuly 3, to bol štandardný postup sedemnásť či osemnásťročných mladíkov túžiacich po úspechu vo svete motoršportu. Rovnaká bola aj cesta Georgea Russella. Ten prišiel do F3 v roku 2015 a vo svojej nováčikovskej sezóne obsadil šieste miesto. Porazil ho napríklad skúsený Antonio Giovinazzi, ale aj dvaja nováčikovia Charles Leclerc a Lance Stroll. O rok neskôr skončil tretí, ďaleko za mocnou Premou so Strollom a Maxim Güntherom v zostave.

V roku 2016 vymenil tím Carlin za HightechGP, ale ani ten k elite neprináležal. Pre porovnanie, jeho tímoví kolegovia Ben Barnicoat a Nikita Mazepin nazbierali 134, resp. 10 bodov. Russell ich mal presne 264.

„Dva roky vo Formule 3 boli pre mňa veľmi náročné, najmä ten prvý. Bolo to budovaní charakteru,“ povedal George Russell pre Motorsport.com. „Táto zlá skúsenosť mi však v ďalších rokoch pomohla, pretože vtedy som bol celkom naivný. Myslel som si o sebe, že mám vždy pravdu a v tíme nevedia, čo rozprávajú.“

„Nevyvinul som dostatok úsilia, aby som auto zlepšil a prispôsobil ho viac môjmu jazdeckému štýlu. Celkovo som urobil veľa vecí nesprávne,“ priznal Russell.

„Pretekal som za nový tím Hightech a myslím, že som v tom roku podával veľmi dobré výkony. Tímového kolegu som porazil v 28 z 30 kvalifikácií. Ale aj tak som v šampionáte skončil tretí, pretože Lance Stroll bol o hlavu pred všetkými,“ povedal Russell.

Ani tretie miesto vo Formule 3 však Mercedes neodradilo a ponúklo mu miesto vo svojom juniorskom programe. To sa neskôr ukázalo ako majstrovský ťah. Russell totiž pri svojom ďalšom ťažení získal čoby nováčik tituly v GP3 aj F2 a posunul sa do Williamsu.

„Ak v Mercedese verili, že sa môžem stať pilotom F1 po tom, čo som vyhral len dve preteky vo svojom druhom roku ukazuje, že čísla nikdy neukážu všetko,“ povedal Russell. „Oni zakaždým dokážu odhaliť skutočnú realitu.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: George Russell

Pozri viac

Magazín

Pozri viac