F1.sk F1.sk

Honda svoje motory po Francúzsku doladila, prinieslo to svoje ovocie
zdroj: TASR/AP

Honda svoje motory po Francúzsku doladila, prinieslo to svoje ovocie

Honda sa do Formuly 1 vrátila v roku 2015 a v prvých sezónach sa poriadne trápila. Motor mal veľké množstvo problémov a Fernando Alonso, ktorý na to vtedy doplácal, zúril.

Postupom času však Japonci vďaka mravenčej práci solídne napredovali a dnes to už s nimi vôbec nevyzerá zle. Max Verstappen s motorom Honda vyhral už dve podujatia a hlavne v Rakúsku ukazoval neuveriteľnú rýchlosť. Zdalo sa, že vo vyššom výkonnostnom režime mohol ísť veľmi dlho a súperom nedal šancu.

Informácie z najvyšších etáží Hondy sú podobné. Keď spoločnosť predstavila motor tretej špecifikácie, nebol ešte dostatočne vyladený. Do VC Francúzska bol využívaný konzervatívne, ale keď ho kompetentní spoznali, dali mu viac zabrať.

"Viem pochopiť, prečo Max toľko porovnáva Francúzsko s Rakúskom," povedal výkonný riaditeľ Hondy pre F1 Masaši Jamamoto pre Autosport. "V Kanade a vo Francúzsku sme sa toho veľa naučili - hlavne ohľadom horúčavy. Potom sme pred Rakúskom prijali protiopatrenia a zafungovalo to ozaj dobre. Max preto hovorí o tom, že sme sa v určitých podmienkach naučili motor viac vyťažiť."

Taký Mercedes mal v Rakúsku problémy s chladením a nemohol ísť naplno. Verstappen však ukázal vyššiu rýchlosť ako Ferrari a po zbabranom štarte sa dokázal predrať až na prvé miesto.

"Vo Francúzsku sme sa niečo naučili a využívanie motora sme pred Rakúskom vylepšili," uviedol technický riaditeľ Hondy Tojoharu Tanabe. "Nuž a potom sme sa niečo naučili aj v Rakúsku a pred Nemeckom sme to opäť vylepšili. Všetko sme sa pokúsili optimalizovať. Keď motor predstavujeme, tak to nie je perfektné, pretože viacero podmienok zažívame vlastne prvýkrát. Potom však po nazbieraných skúsenostiach vylepšujeme kalibráciu i využívanie motora."

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk