F1.sk F1.sk

COTA: VC USA budeme hostiť počas celej doby existencie nášho okruhu
zdroj: Sauber

COTA: VC USA budeme hostiť počas celej doby existencie nášho okruhu

Je ťažké si predstaviť ako by vyzerala F1 v USA bez Circuit of the Americas (COTA) blízko hlavného mesta Texasu, Austinu. Bobby Epstein, šéf okruhu, priblížil, čím všetkým si musel tento pomerne mladý okruh za obdobie svojej existencie prejsť, čo hovorí na možnú konkurenciu v Miami a ako fungujú tzv. marquee eventy.

Viacúčelový pretekársky okruh COTA od roku 2012 hostí aj Veľkú cenu USA, pričom v spomínanom roku sa skončila séria štyroch sezón, počas ktorých sa cirkus F1 do Ameriky nepozrel. Preteky v roku 2007 navyše zatienila nepríjemná udalosť ešte z roku 2005, keď sa na konci zahrievacieho kola takmer všetky autá vrátili do boxov kvôli bezpečnostnému sporu týkajúcemu sa pneumatík. V tomto období si všetci mysleli, že zotavenie sa z tejto frašky bude trvať desaťročia. 

Okruh v Austine to našťastie rýchlo zmenil a stal sa obľúbeným miestom fanúšikov, ale aj jazdcov. Minulý rok mal napr. štvrtú najlepšiu návštevnosť v sezóne, keď dokázal počas celého víkendu prilákať 263 160 ľudí. Samotné nedeľné preteky si priamo na tribúnach pozrelo presne 111 580 fanúšikov. Zmluva s F1 je platná do roku 2021 a v súčasnosti prebiehajú diskusie o predĺžení. 

Šéf COTA, Bobby Epstein, je samozrejme hrdý na to, čo sa v Texase podarilo vybudovať. „Myslím, že môžeme povedať, že F1 by v USA neexistovala, ak by sme jej tu nepostavili domov,“ vyhlásil pre ESPN. V rozhovore spomína aj na neľahké začiatky a súperenie s Indy 500. 

„Bolo to niečo, čo v USA môžete vidieť pomerne často, keď sa futbalový zápas odohráva na bejzbalovom štadióne. Je to veľké miesto a stále príde dosť fanúšikov, ale nikdy to nebude futbalový štadión. V rovnakej situácii sme boli aj s F1,“ priblížil. 

Na otázku ohľadom predĺženia zmluvy s F1 odpovedal Epstein takto: „Myslím si, že kratšia zmluva by bola výhodnejšia pre obidve strany. Nevieme ako sa zmení tento šport v nasledujúcich rokoch a nechceme to robiť, ak nás to nebude baviť. Podľa mňa však preteky pre F1 budeme organizovať dovtedy, kým bude existovať tento okruh.“

Vedenie kráľovnej motoršportu chce pridať do kalendára aj preteky v Miami. Plány vybudovať pouličný okruh okolo prístavu však stroskotali, na obzore je tak vybudovanie trate okolo štadiónu Miami Dolphins na okraji mesta. Problémom môže byť aj skutočnosť, že by sa Veľká cena Miami konala v rovnakom období ako Veľká cena Kanady, otázkou by teda bolo, či by podujatia dokázali prilákať dostatočný počet fanúšikov. 

„Vzhľadom k tomu, že počet fanúšikov F1 v Európe presahuje číslo 50 miliónov, je jasné, že na starom kontinente sa môže konať viacero pretekov. V USA sa toto číslo pohybuje okolo dvoch miliónov a v tomto prípade si nemyslím, že je to správne, aj keď vedenie tvrdí opak,“ myslí si Epstein.

Dodal, že F1 podstúpi s okruhom v Miami isté riziko. „Ak chcete urobiť pouličné preteky, musí to byť na mieste, kde to bude ľudí baviť. Napr. preteky v uliciach Las Vegas, alebo v New Yorku, o ktorom sa hovorí už dlhšie. Preteky okolo parkoviska nebudú niečo, čo by dokázalo vytvoriť históriu. Fanúšikovia potrebujú zažiť aj pridanú hodnotu,“ opísal situáciu Epstein.

Práve preteky s pridanou hodnotou sa snaží za každým zorganizovať aj COTA. Model, v angličtine pomenovaný ako "marquee event", funguje na princípe, že fanúšik si kúpi vstupenku na jedno podujatie, ale v rámci neho zažije aj niečo iné. Na okruhu v Austine sa od roku 2016 počas víkendu konajú aj koncerty. V rámci nich už vystúpili mená ako Taylor SwiftBruno MarsBritney Spears, či skupina Imagine Dragon.

„Dôkazom toho, že tento model funguje, je náš predaj vstupeniek. Sme na dobrej ceste, aby sme mali najvyššiu účasť v sezóne. Premýšľame nad tým, kde by sme mohli postaviť ďalšie tribúny, aby sme mohli prijať ďalších fanúšikov,“ uzavrel Epstein. Šéf COTA navyše pozitívne hodnotí aj prínos dokumentu z dielne Netflixu - Formula One: Drive to survive. Podľa neho dokázal streamovací gigant osloviť ľudí, ktorých by inak na okruh nedostali. 

Na záver už len dodáme, že tohtoročná Veľká cena USA sa bude konať 3. novembra. 

Najnovšie z kategórie: Veľké ceny

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk