F1.sk F1.sk

Môžu sa podobne šialené preteky ako v Nemecku od roku 2021 vyskytovať častejšie?
zdroj: Red Bull Content Pool

Môžu sa podobne šialené preteky ako v Nemecku od roku 2021 vyskytovať častejšie?

Júlová Veľká cena Nemecka ponúkla poriadne chaotické dianie, ktoré držalo fanúšikov v napätí v zásade počas celého priebehu pretekov. Najlepšie z toho všetkého vyšiel Max Verstappen, ktorý vyhral, druhý skončil po štarte z posledného miesta Sebastian Vettel a na pódium sa dostal aj Daniil Kvjat.

Dnes sú takéto preteky výnimočné, ale od roku 2021, keď do platnosti vstúpia nové pravidlá, by sme vraj niečo také mohli zažívať častejšie. Prvé testy ukázali, že za novými autami bude vznikať minimum zvíreného vzduchu - vraj sa naruší len o 5 až 10 percent, pričom dnes je to až 50.

"Ak sa týmto krokom podarí zmenšiť rozdiel medzi stredom poľa a top tímami, zažijeme niekoľko takýchto podujatí," povedal šéf Alfy Romeo Frédéric Vasseur pre Autosport. "Možno taká nebude polovica pretekov, ale niektoré podujatia môžu byť také, ako Nemecko."

"Pre tímy, divákov i jazdcov by bolo niečo obrovské, ak by mohli pravidelne bojovať o miesta v top 6. Zatiaľ tomu tak nie je. Najlepší šiesti môžu v prvom kole havarovať, vrátiť sa do boxov, dostať nový nos, vymeniť zadné krídlo, vrátia sa na trať a dajú nám kolo. Nemôžeme mať iné očakávania, ako maximálne siedme miesto. Cítim však, že už to nebude také výrazné," dodal Vasseur.

Francúz súčasne zdôraznil, že rozpočtový strop sa o žiadny prevrat nepostará; na to, aby niečo zmenil, je bohužiaľ stanovený až príliš vysoko. Avšak férovejšia distribúcia príjmov a úpravy technických pravidiel by mohli zabrať.

Nádeje ohľadom budúcnosti si robí aj šéf Red Bullu Racing Christian Horner. "Myslím, že áno," odpovedal na otázku týkajúcu sa toho, či by sme od roku 2021 mohli takéto preteky zažiť aj za sucha. "Už v Rakúsku sme videli skvelý pretekársky šport a rovnako aj v Silverstone. V tomto všetkom zohrávajú kľúčovú rolu pneumatiky, ale dôležité bude zvládnuť hlavne správne nastavenie aerodynamiky, aby sa jazdci vedeli lepšie nasledovať a tvrdo bojovať."

"Vieme, čo spôsobuje dobré preteky. Sčasti okruh a sčasti pneumatiky. Autá sú neskutočne komplikované, ale myslím si, že ich môžeme spraviť menej komplexnými. Rozhodne nám ide o to, aby sme mali viac takých pretekov, aké prišli po Francúzsku," odkázal Horner.

Najnovšie z kategórie: Frédéric Vasseur

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk