F1.sk F1.sk

Jackie Stewart o svojej ťažko chorej manželke: Jedného dňa si možno nespomenie, kto som
zdroj: TASR/AP

Jackie Stewart o svojej ťažko chorej manželke: Jedného dňa si možno nespomenie, kto som

Trojnásobný majster sveta Jackie Stewart prežíva veľmi ťažkú jeseň života. Legenda Formuly 1 sa musí 24 hodín denne starať o svoju chorú manželku, ktorá trpí ťažkou formou demencie.

Stewartova manželka Helen, s ktorou sú svoji úctyhodných 57 rokov už zabudla na všetky jeho veľké úspechy, na väčšinu ich spoločných spomienok a čoskoro možno zabudne aj to, kto je ten pán, ktorý ju každý deň pobozká a objíme.

„Viem, že raz môže prísť deň, kedy si Helen nebude môcť spomenúť, kto som,“ povedal Jackie pre denník Daily Mirror. „Ale pobozkám a objímem ju každý deň. Vážim si každý moment strávený s ňou.“

„Potrebuje lásku, pretože je stále viac a viac stratená. Žijem s jej demenciou päť rokov a vidím ten pokles. Je to veľmi kruté ochorenie nielen pre pacienta, ale aj pre jeho rodinu. Naučíte sa však, ako sa s tým vyrovnať, nemáte inú možnosť.“

„Nemôžete je povedať: ,Spomeň si, hovoril som ti to‘, pretože ona si nepamätá, čo ste jej povedali. Ak k nám niekto príde, zostáva ohromený, tých ľudí si nepamätá ani hodinu po tom, čo odišli. Nemôže chodiť bez pomoci dvoch zdravotných sestier. Neprejde ani z obývačky do jedálne.“

„Niekedy si nevie spomenúť kde práve sme. ,Sme v našom dome vo Švajčiarsku, alebo v Anglicku?‘, pýta sa ma. Ale stále prídu chvíľky, kedy sa vráti tá stará Helen. Má svetlé momenty, kedy nechápem, ako si na to dokázala spomenúť,“ hovorí Stewart.

Vďaka svojej bohatej kariére nielen v F1, ale aj v podnikaní si Jackie môže dovoliť zaplatiť manželke neustálu starostlivosť. Spálňa Helen je vybavená modernými prístrojmi a Stewart si dobre uvedomuje, že je šťastnejší, než väčšina ľudí v podobnej situácií.

„Mnoho ľudí zostáva doma a iba občas dostanú nejakú starostlivosť. Jedna z priateliek Helen musela predať dom, aby sa mohla starať o svojho manžela v domácnosti. Náklady sú pre väčšinu ľudí neúnosné,“ povedal Stewart.

„Pre mňa je však najdôležitejšie vidieť ju šťastnú. Bolelo by to, keby som Helen poslal do domova, neznáša keď nie som doma,“ povedal sir Jackie o svojej stredoškolskej láske.

Toto ochorenie sa vo svete dostáva stále viac a viac do popredia. Trpí ním 50 miliónov ľudí a len v Británii sa na starostlivosť o asi 850 tisíc pacientov vynaloží necelých dvanásť miliárd libier ročne. Pre porovnanie, na starostlivosť o ľudí trpiacich rakovinou sa vynakladá asi päť miliárd. Aj preto sir Jackie založil charitatívnu organizáciu Race Against Dementia, ktorá má za úlohu získavať prostriedky na výskum a boj s touto chorobou.

Najnovšie z kategórie: Stewart Jackie

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk