F1.sk F1.sk

Scott Speed utrpel pri relykrose vážne zranenia, má zlomené tri stavce
zdroj:

Scott Speed utrpel pri relykrose vážne zranenia, má zlomené tri stavce

Americký pretekár Scott Speed toho v motoršporte vyskúšal naozaj veľa. V posledných rokoch sa špecializoval na stále populárnejší relykros, pri ktorom v piatok utrpel desivé poranenia chrbtice.

Stalo sa to na podujatí Nitro RallyCross v americkom Utahu, ktoré nie je súčasťou Americas RallyCross Championship, kde je Speed momentálne lídrom. Pri jednom zo skokov na trati dopadol so svojim Subaru tak nešťastne, že si pri tvrdom pristátí zlomil chrbticu. Kalifornský rodák teraz leží hospitalizovaný v nemocnici.

„Bohužiaľ, Scott Speed utrpel v priebehu prvého kvalifikačného rozjazdu zranenie chrbtice,“ stojí v oficiálnom vyhlásení Subaru Motorsports USA. „Bol schopný svoju jazdu dokončiť a po vlastných vystúpil z auta, no musel byť prevezený do nemocnice na vyšetrenie.“

Speed následne prostredníctvom sociálnych sietí potvrdil rozsah svojich zranení. Pridal i niekoľko fotografii, ktoré dokumentujú vážnosť jeho zranení.

„Pri tvrdom pristátí v Q1 som si zlomil chrbticu. Bol som prevezený do miestnej nemocnice na vyšetrenia. CT potvrdilo poškodený T6 (jeden zo stavcov chrbtice, pozn. red.). Vyšetrenie MRI o tretej ráno objavilo zlomené tri stavce. Práve čakáme na lekárov, aby určili ďalší postup. Posledná noc bola tou najbolestivejšou a najdesivejšou, akú si vôbec pamätám,“ napísal Speed na svoj Instagram, pričom nezabudol poďakovať tým, ktorí ho do nemocnice prišli podporiť.

Do Utahu následne priletela aj jeho blízka rodina a Speed sa v priebehu nedele skrz sociálne siete podelil o detaily jeho pobytu v nemocnici. Pridal aj krátke video, na ktorom sa zafixovaný v korzete a s pomocou sestry dokázal postaviť.

„Rozhodli sme sa pre liečbu bez operačného zákroku, ktorá vyžaduje korzet. Nechávame kosti liečiť prirodzenou cestou. Zlomenina T6 je celkom vážna a došlo aj k poškodeniu väziva. Úlomky z T6 sa dostali do miechového kanála, asi do hĺbky šiestich milimetrov, no miechu našťastie nenarušili. Rozhodujúcim faktorom pri zvažovaní operácie bolo, či sa dokážem v korzete postaviť a chrbtica zvládne podoprieť moje telo. Bol som asi desaťkrát nervóznejší, než pri akomkoľvek z pretekov mojej kariéry. Výsledky ale sú až zázračne dobré. Vydávame sa na proces prirodzeného zotavovania, čo je asi šesť až osem týždňov rekonvalescencie,“ napísal bývalý pilot Toro Rosso, ktorý dodáva, že hrozba operácie ešte stále nebola zažehnaná.

Aj keď je trať v Utahu známa ohromným 70 metrov dlhým skokom, Speed utrpel zranenie na jednom z tých menších, ktoré sa na okruhu nachádzajú. Je veľmi pravdepodobné, že v tejto sezóne sa mu titul amerického relykrosového šampióna obhájiť nepodarí, ale to Scotta určite netrápi.

Tento 36-ročný Američan má za sebou bohatú kariéru. V juniorskej GP2 obsadil tretie miesto a absolvoval 28 pretekov v tíme Toro Rosso, ako jeden z juniorských pilotov Red Bullu. Po odchode z F1 jazdil dlhé roky NASCAR, ale v sezóne 2014/15 sa nakrátko objavil aj vo Formule E. Od roku 2015 skúšal relykros, na ktorý sa postupne stal špecialistom. V tejto disciplíne má na konte viacero cenných titulov.

Najnovšie z kategórie: Scott Speed

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk