F1.sk F1.sk

Ricciardo poprel, že by za jeho odchodom z Red Bullu boli peniaze, rokoval aj s McLarenom
zdroj: Renault

Ricciardo poprel, že by za jeho odchodom z Red Bullu boli peniaze, rokoval aj s McLarenom

Prečo Daniel Ricciardo opustil Red Bull? Na túto otázku musel za posledných dvanásť mesiacov odpovedať veľakrát. Sám však niekoľkokrát zopakoval, že na to nebol len jeden dôvod.

„Myslím, že je to dobrý krok. Nechávam dostatok priestoru pre Maxa,“ tajomné vyjadrenie Daniela Ricciarda, ktoré odznelo v populárnej edícii Drive to Survive z dielne Netflixu. Austrálčan niekoľkokrát naznačil, že sa mu nepozdával postoj tímu napríklad po incidente medzi ním a Maxom Verstappenom v Baku. Red Bull vtedy rozdelil zodpovednosť medzi oboch pilotov, čo sa Danielovi nepáčilo. Svojmu postaveniu v tíme akoby nechápal.

Podľa mnohých sa však pridal aj ďalší aspekt, peniaze. Presné informácie samozrejme nemáme, keďže platy pilotov tímy nie sú povinné zverejňovať. Máme však určité odhady a interné informácie. Maxova zmluva s Red Bullom mu garantuje plat približne desať miliónov eur, Daniel si však v Renaulte príde na asi osemnásť miliónov. Aspoň tak hovoria niektoré zdroje.

„V konečnom dôsledku to nepredstavovalo veľký rozdiel, nebol to faktor, ktorý ma k tomu rozhodnutiu viedol,“ povedal Ricciardo pre Autosport popierajúc, že by platové podmienky v Red Bulle a Renaulte boli nejak zásadne odlišné.

Dôvody teda boli iné a bolo ich niekoľko. Svoju úlohu zohrala aj nová spolupráca Red Bullu s Hondou, ktorej Ricciardo zjavne nedôveroval. Ďalším faktorom bola strata jeho pretekového inžiniera Simona Rennieho, ktorý bol preradený prácu v továrni, aj keď Daniela do Renaultu nenasledoval. Francúzsky tím mu pridelil Karela Loosa, ktorý predtým spolupracoval v Renaulte s Carlosom Sainzom.

„Ako som povedal, bolo tam viacero menších vecí, ale strata Simona – vedel som, že ak zostanem v Red Bulle, tak nebude mojim inžinierom. Mal som si ním dobrý vzťah. A tiež tam boli nejaké neznáme,“ povedal Ricciardo. Tými „neznámymi“ samozrejme narážal na Hondu. „Bol som so Simonom spokojný. Bol to ďalší z tých faktorov – samozrejme, keď ste znepokojený Hondou a ďalšími vecami, tak toto bola jedna z nich.“

Daniel následne svoje vyjadrenie korigoval. „Nechcel som povedať, že som bol znepokojený alebo som pochyboval, lebo to neznie veľmi úctivo. Bola pre mňa neznáma,“ povedal Ricciardo. Ten použil anglické slovo „concern“, ktoré následne skorigoval na „unknow“, čím tomuto vyjadreniu dodal diplomatický tón.

Povedal tiež, že Red Bull a Renault neboli jedinými kandidátmi na jeho služby v roku 2019. V hre bol aj McLaren, ďalší zákazník Renaultu. V tom čase sa však britský tím nachádzal vo veľmi náročnej situácií a reálne nebol v boji o čelo, preto z rozhodovacieho procesu vypadol. Pripomíname, že Danielove rozhodnutie prišlo niekedy v čase Veľkej ceny Maďarska.

„Pamätám si, že som prišiel na ďalší pretekársky víkend a bol som si istý tým, čo bude nasledovať a kde budem pokračovať. Ako však ten víkend pokračoval, v piatok alebo v sobotu to bolo niečo ako: ,Dobre, niektoré tímy ma naozaj chcú, tlačia na mňa a potrebujú odpovede‘. Tým to všetko začalo gradovať,“ spomína Ricciardo.

„V nedeľu v noci som sa naozaj začal rozhodovať. Hovoril som si: ,Dobre, idem dnes v noci von, dám si pár drinkov a možno spolu s priateľmi nájdem odpoveď‘. Od pondelka sa to vo mne ešte zintenzívnilo. A keď som v stredu pristával v Spojených štátoch, skrslo vo mne: ,Dobre, bude to žlto-čierna‘,“ opísal Ricciardo svoje myšlienky spred dvanástich mesiacov.

Najnovšie z kategórie: Daniel Ricciardo

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk