F1.sk F1.sk

Noha Martina Donnellyho stále v ohrození, čaká na verdikt lekárov
zdroj: Jonathan Lewis

Noha Martina Donnellyho stále v ohrození, čaká na verdikt lekárov

V roku 1990 sa vtedajší pilot Lotusu Martin Donnelly druhýkrát narodil. Počas tréningu na okruhu v španielskom Jereze ťažko havaroval. Jeho telo bolo doslova vymrštené z auta a pred zrakom celého sveta ležal dolámaný uprostred trate.

Zázračne prežil, hoci sa jeho kariéra skončila a následky nehody si nesie po celý život, mohol nasledujúcich 29 rokov stráviť plnohodnotne. Minulý mesiac absolvoval preteky mopedov, ktoré boli súčasťou charitatívneho podujatia v boji proti rakovine. Z motorky však spadol, následne ho zrazil iný šofér a zlomil mu ľavú nohu presne nad kolenom.

Donnelly s touto nohou bojoval od svojej ťažkej nehody, pri ktorej utrpel (okrem množstva ďalších zranení) aj početné zlomeniny ľavej končatiny. Liečba je finančne veľmi náročná, jeho tím a blízki preto zorganizovali verejnú zbierku, ktorá mala pomôcť uhradiť ju. „Martina všetci poznáme a máme ho radi, ale koľkí z vás vedia, že vo Formule 1 nikdy nič nezarobil?“ uviedol jeho kamarát Jonathan Lewis.

Ani po mesiaci ale nie je jasné, či Donnelly o svoju nohu príde, alebo dokáže vyhrať aj tento mimoriadne náročný boj. Zlomenú končatinu totiž sužuje infekcia MRSA, s ktorou Martinovo telo bojuje.

„Celé moje stehno teraz vyzerá ako bublinková fólia,“ opisuje Donnelly pre Autosport svoj stav. „Sú na ňom červené a oranžové pľuzgiere.“

Rodákovi zo severoírskeho Belfastu hrozila amputácia už v roku 1990, kvôli následkom havárie. Jeho noha sa síce nedokázala plne uzdraviť, ale Donnelly mohol pokračovať v riadnom živote, aj keď na kariéru profesionálneho pilota mohol zabudnúť.

Minulý štvrtok malo prísť definitívne rozhodnutie ohľadne amputácie. Verdikt však lekári odložili o tri alebo štyri mesiace, aby tak dali Donnellyho telu viac času na uzdravenie a boj s infekciou.

„Vďaka Bohu za morfium a antibiotiká,“ povedal. „Musel som sa dvakrát vrátiť do nemocnice, pretože horúce počasie zhoršuje stav mojej nohy, na ktorú teraz lekári nasadili ortézu. Bude to veľký deň, keď sa to definitívne dozviem.“

Najnovšie z kategórie: Titulka

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk