F1.sk F1.sk

Formula 1 opäť o niečo zelenšia, prichádzajú syntetické palivá
zdroj: Pirelli Motorsport

Formula 1 opäť o niečo zelenšia, prichádzajú syntetické palivá

Udržateľnosť, na západe pojem pomerne bežný, u nás menej známy. Ani Formula 1 neodoláva tlaku rastúcej ekológie a snaží sa v tomto smere držať krok s dobou. Syntetické palivá urobia v budúcnosti kráľovnú motoršportu opäť zelenšou.

Chase Carey, výkonný riaditeľ Formula One Group odhalil, že jeho šport začína nový trend v oblasti palív, ktorý je už teraz diskutovaný s tímami i dodávateľmi. Je to ďalší krok v oblasti podpory udržateľnosti.

„Hybridný motor, ktorý bol uvedený do prevádzky pred niekoľkými rokmi, je neuveriteľným krokom vpred v oblasti palivovej efektivity. Agresívne vyvíjame palivá, na ktorých pracujeme so zástupcami ropného priemyslu, ako syntetické palivá, biopalivá či vodíkové palivá,“ povedal Carey, ktorého cituje Motorsport.com.

„V období medzi dneškom a koncom roka uvidíte, že otázka udržateľnosti sa dostáva do popredia. Je to našou súčasťou a niečím, o čom sme sa bavili s našimi partnermi zatiaľ len súkromne. Boli z toho však skutočne nadšení.“

Carey tiež nezabudol pripomenúť, že otázka životného prostredia je nesmierne dôležitá a mala by byť hlavným cieľom ľudského pokroku. Jej veľkou súčasťou je aj znižovanie emisií oxidu uhličitého zo spaľovacích motorov.

„V tomto smere to však nie je naša jediná iniciatíva,“ dodal americko-írsky biznismen.

Podporu týmto krokom vyslovil aj šéf Mercedesu Toto Wolff. „Všetko sa robí v prospech udržateľnosti a neutralizácie oxidu uhličitého. Máme k dispozícií najefektívnejšie a najvýkonnejšie pohonné agregáty a technológiu, vďaka ktorej sa naše autá stali tými najmodernejšími strojmi. A táto technológia sa prenáša do civilnej dopravy.“

Premeniť prechod k syntetickým palivám na skutočnosť, ale už nebude prácou Careyho, ale šikovných rúk inžinierov tímov. Zmien by sa teda mali dočkať najmä nádrže monopostov, upraviť bude treba aj logistiku.

„Spočíva to v testoch, ktoré robíme bežne. Palivová kompatibilita je veľkou vecou. Všetko, čo príde do kontaktu s palivom dôkladne testujeme v našom výskumnom a vývojom laboratóriu,“ povedal technický šéf tímu Racing Point Andy Green.

Najnovšie z kategórie: Technika

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk