F1.sk F1.sk

Russell: Boli sme rýchlejší, než Stroll
zdroj: TASR/AP

Russell: Boli sme rýchlejší, než Stroll

Tím Williams na seba v sezóne 2019 nedokázal strhnúť veľa pozitívnej pozornosti. V Maďarsku sa to však podarilo zásluhou Georgea Russella, ktorý porazil niekoľkých súperov, ako v kvalifikačnom, tak pretekovom režime.

Talentovaný Brit odviedol ďalší pozoruhodný výkon. V Maďarsku skončil v kvalifikácii na šestnástom mieste, čo sa síce nemusí zdať ako žiadna sláva, ale vo Williamse vykresal nádej, že sa dokáže v tejto sezóne zaradiť do stredu poľa. Do Nemecka totiž tím z Grove prišiel s masívnymi zmenami aerodynamiky, ktoré v Maďarsku mohli znamenať veľký rozdiel. Na druhú stranu, Hungaroring je tiež veľmi technický okruh, na ktorom individuálny výkon pilota môže znamenať veľa. Vzhľadom na výkonnostnú priepasť medzi Russellom a jeho tímovým kolegom Robertom Kubicom sa však kvalita tohtoročného monopostu Williamsu hodnotí veľmi ťažko.

„Rád by som povedal, že si tento výsledok dokážeme preniesť do ďalších pretekov,“ povedal Russell, ktorého cituje Autosport. „Ale nie som o tom presvedčený. Myslím si, že potrebujeme byť dynamickejší, lepšie reagovať na vzniknutú situáciu a menej využívať vopred premyslené myšlienky.“

Russell dokázal v Maďarsku odjazdiť v kvalifikácií fantasticky, v nedeľných pretekoch však sobotný pocit z auta trochu oslabil. Ale šestnáste miesto pričom za sebou udržal Lanca Strolla i Antonia Giovinazziho je pre Williams skvelý výsledok.

„Myslím, že z pohľadu výkonnosti na jedno kolo sme urobili veľký pokrok,“ povedal Russell. „Potom som od štartu do cieľa cítil, že v každej sekcii dokážem byť rýchlejší, než Lance Stroll. Pritom v piatok som mal dojem, že sa im dokážeme vyrovnať len vďaka ich chybám, ale nebolo to tak. Bol to odraz reality.“

„Potrebujeme v tom pokračovať a pokročiť aj z hľadiska pretekového tempa. V kvalifikácií nastala kombinácia okolností, ktoré nám pomohli. Máme viac prítlaku aj oveľa viac mechanického gripu z pneumatík. V pretekoch môžem povedať, že som mal viac priľnavosti, ale skutočne nie dosť,“ povedal Russell.

Boli to práve pneumatiky, ktoré Williamsu, podobne ako mnohým ostatným, uškodili. S možnosťami party z Grove však eliminovanie problémov zabralo polovicu sezóny, pritom sa k ostatným dokázali len priblížiť. Chápanie pneumatík však Russell považuje za kľúčové do ďalšieho priebehu sezóny.

„Súčasná Formula 1 je o pneumatikách, ktoré sú nesmierne komplexnou záležitosťou. A keď máte v Q1 len dva pokusy, pričom sa menia podmienky na trati a počasie, musíte sa situácií dokázať prispôsobiť,“ povedal Russell. „Je to trochu škoda, pretože na štartovom rošte to skutočne predstavuje kľúčový faktor.“

Najnovšie z kategórie: George Russell

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk