F1.sk F1.sk

Haas nedá príležitosť Fittipaldimu, ani niektorému z mladíkov
zdroj: Pirelli Motorsport

Haas nedá príležitosť Fittipaldimu, ani niektorému z mladíkov

Americký tím Haas rieši svoju jazdeckú dilemu pre sezónu 2020. Kevin Magnussen zrejme v tíme zotrvá, nielenže má na konte viac bodov, než jeho tímový kolega, ale podľa mnohých zdrojov aj platnú zmluvu. Ale čo Romain Grosjean? Ten by mohol o svoje miesto prísť.

Aké však má tím vyhliadky čo do jazdeckého trhu? Ako prvá možnosť sa automaticky javí nasadenie testovacieho pilota. Ten by mal byť spravidla prvý na zozname kandidátov. Pre Haas to však neplatí. Tím má pod zmluvou Pietra Fittipaldiho, vnuka dvojnásobného šampióna Emersona Fittipaldiho. Aj keby mal americký tím záujem 23-ročného Brazílčana nasadiť (čo zjavne nemá), nemôže tak urobiť. Rodák z Miami totiž nemá dostatok bodov na zisk superlicencie. Haas by mu síce mohol pomôcť, FIA totiž najnovšie umožnila získať nejaké body aj za jazdu v piatkovom tréningu, ani s tým by však Pietro počítať nemal.

„Superlicencia je momentálne problém pre všetkých mladých pilotov,“ povedal šéf tímu Günther Steiner pre dánske noviny Ekstra Bladet, ktoré cituje portál Grandpx.news. Čo tak Pietrovi pomôcť nejaké body získať tým, že ho Haas nasadí v piatkovom tréningu? „To je pre nás náročné, keby tomu tak nebolo, určite by som to preňho urobil. V našej situácií však potrebujeme, aby obaja naši piloti jazdili s autom čo najviac.“

Haas už predtým dal príležitosť mladým pilotom v piatkových jazdách. V roku 2016 odjazdila za tím tri tréningy vtedajšia hviezda juniorskej GP3 Charles Leclerc. O rok neskôr dostal viacero príležitostí Antonio Giovinazzi. Steiner však tento krok následne oľutoval. Menej kilometrov v tréningoch podľa jeho slov oslabilo šance pilotov na zisk bodov v danom víkende. Možno aj preto sa k nasadeniu niektorého z mladých pilotov stavia skepticky.

„Tento rok McLaren nasadil Landa Norrisa, čím podstúpil riziko, ale vyplatilo sa. Môže sa to však aj nevydariť. Je to možnosť, ale veľmi riskantná. Ako tím to môžeme urobiť, otázka však stojí, či to tak aj chceme. Ak by sme v tomto roku nasadili nejakého nováčika, určite by nám to nepomohlo pri našich problémoch s pneumatikami,“ povedal Steiner.

Haas sa pritom javí ako jedna z mála alternatív pre niektorú z hviezd Formuly 2. Nyck de Vries, Nicholas Latifi, Sérgio Sette Camara či Luca Ghiotto majú veľmi úzke možnosti. Sedačiek pre juniorov ako sú oni je veľmi málo. Jedno miesto má Williams, kde však potrebujete priniesť aj balík peňazí, jedno by teoreticky mohla mať Alfa Romeo. Haas sa však vydal cestou hľadania skúseného borca, Valtteri Bottas či Nico Hülkenberg tak predstavujú oveľa prijateľnejšiu alternatívu.

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk