F1.sk F1.sk

Szafnauer nevzdáva boj o štvrté miesto, priznal aj skoré potvrdenie jazdeckého dua
zdroj: Racing Point

Szafnauer nevzdáva boj o štvrté miesto, priznal aj skoré potvrdenie jazdeckého dua

V rokoch 2016 a 2017 skončil vtedajší tím Force India na štvrtom mieste pohára konštruktérov. Potom však prišli komplikácie so zmenou majiteľa a novovzniknutý Racing Point márne hľadá formu svojho predchodcu. Dôvodom je i samotný predaj. Force India vlani skrátka nemala peniaze na to, aby začala si riadnym vývojom tohtoročného monopostu.

Dnes už tím Racing Point, ktorý prešiel do rúk konzorcia kanadských podnikateľov však nezmenil nič na ambíciách svojho predchodcu. O štvrté miesto sa vedie tuhý boj, ktorý je však nateraz plne v réžii McLarenu. Ten po Force Indii a vlani Renaultu zrejme preberie titul šampióna „zvyšku sveta“.

„Vrátime sa tam,“ sľubuje šéf Racing Pointu tímu Otmar Szafnauer pre agentúru Reuters. „Máme tých istých ľudí, ten istý postup, len lepšie nástroje a lepšie financovanie, takže je to len otázka času. V druhej polovici sezóny budeme omnoho bližšie tomu, kde sme boli v minulosti. Renault by si mal radšej dávať pozor.“

Továrenský tím z Enstone prežíva v sezóne 2019 niečo podobné, ako Racing Point. Kým vlani skončila francúzska automobilka na štvrtom mieste, letnú prestávku tohto ročníka strávi na šiestom, ďaleko za svojím zákazníkom, tímom McLaren. Renault má na ôsmy Racing Point náskok len sedem bodov. Szafnauer nevylučuje, že štvrté miesto (aktuálna strata činí 51 bodov), môže byť naďalej cieľom stajne zo Silverstone.

„Myslím, že je to stále možné, ale ťažké. Nie preto, že sme tak ďaleko, ale konkurencia v strede poľa je skutočne veľká a bojujeme naozaj len o pár bodov a pár desatín,“ povedal Szafnauer. „Ak budú tri najlepšie tímy robiť to, čo majú, pozície v najlepšej šestke sú fuč. Bojujeme len o hŕstku bodov a v strede poľa ich chce veľa ľudí.“

Racing Point však na tom mohol byť oveľa horšie. Vďaka chaotickému podujatiu v Nemecku získal Lance Stroll dôležitých dvanásť bodov, viac ako tretinu z celkového počtu. Sergio Pérez sa naopak trápi, naposledy bodoval ešte v Baku. Podľa Szafnauera sú tieto výsledky dedičstvom Force Indie.

„Vlani sme mali ťažkosti. Prvé rozhodnutia o tohtoročnom aute prišli niekedy v máji alebo aj neskôr. Vtedy sme skrátka nemali peniaze. Takže sme uškodili vývoju tohtoročného auta, ktorého dôsledky som dostatočne pochopil až v tejto sezóne,“ povedal Szafnauer.

V týchto týždňoch sa stále viac otvárajú otázky ohľadne jazdeckých presunov. Sergio Pérez už pred maďarským víkendom naznačil, že jeho nová zmluva s Racing Pointom je už len otázkou času. Dohady o skorom potvrdení jazdeckej dvojice Pérez – Stroll potvrdil aj Szafnauer.

„Nečakám v tomto smere zmeny,“ povedal rozhodne. „Lance je mladý, učí sa a má množstvo potenciálu. Toto je preňho nový tím, preto potrebuje čas, aby si s každým porozumel a na zvykol si na nové prostredie. Učíme ho veci o tom, ako fungujeme a Sergio mu v tom taktiež pomáha. Jazdí za nás už dlhé roky, takže si myslím, že máme dobrú dvojicu pilotov.“

„Myslím, že to nepotrvá dlho a oznámime to,“ uzavrel Szafnauer.

Najnovšie z kategórie: Racing Point

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk