F1.sk F1.sk

Liberty Media rokuje o usporiadaní podujatia v Saudskej Arábii
zdroj:

Liberty Media rokuje o usporiadaní podujatia v Saudskej Arábii

Dvanásta najväčšia a v prepočte HDP na obyvateľa aj dvanásta najbohatšia krajina sveta. Saudská Arábia je pre bežného človeka veľkou neznámou. Krajinu živí čierne zlato – ropa, ale tiež patrí k najhorším diktatúram sveta. Mohla by táto krajina čoskoro usporiadať veľkú cenu Formuly 1?

V hlavnom meste arabskej krajiny sa minulý rok v decembri premiérovo konali preteky Formuly E. Nechýbala pritom diskusia na tému ľudských práv. Saudská vláda totiž len pár mesiacov predtým povolila ženám vôbec nadobudnúť vodičské oprávnenie. Potláčaním práv žien a ľudských práv vôbec je táto krajina známa desaťročia. V posledných rokoch však pracuje na zlepšení svojho imidžu v zahraničí a ustupuje od prísnych a veľmi konzervatívnych islamských pravidiel.

O rokovaniach medzi Liberty a zástupcami Saudskej Arábie informoval denník Times, na ktorý odkazuje aj agentúra Reuters. Ich zdroje však ubezpečujú, že "Formula 1 i všetkých desať tímov sa chce ubezpečiť v otázkach ľudských práv, rodovej rovnosti a slobody médií predtým, než bude zorganizované akékoľvek podujatie". V roku 2015 sa totiž F1 zaviazala, že bude rešpektovať ľudské práva vo svojich celosvetových operáciách.

Šéfovia športu zároveň dodávajú, že kráľovná motoršportu rokuje o usporiadaní mnohých podujatí na celom svete, Saudská Arábia je pritom len jednou z možností. Okrem nej prichádza do úvahy Argentína, hovorí sa aj o dvoch pretekoch v USA (Austin by mohlo doplniť Miami) i dvoch v Číne. Liberty má tiež veľký záujem oživiť africký trh, v hre sú Maroko či Južná Afrika.

Rovnaký zdroj hovorí o tom, že by sa preteky mohli usporiadať už v roku 2021. V krajine sa však nenachádza žiadny moderný okruh. Je teda otázne, či je takýto časový rámec splniteľný. Ďalšie otázniky sa nesú z Bahrajnu a Abú Zabí. Formula 1 sa totiž pokúša o akúsi formu geografickej rovnosti a snahy rozširovať trh. Okruhy a krajiny blízko susediace sú automaticky v nevýhode.

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk