F1.sk F1.sk

Odobria tímy 22 veľkých cien? Názory sú rôzne
zdroj: Haas F1 Team twitter

Odobria tímy 22 veľkých cien? Názory sú rôzne

Vyzerá to tak, že katalánskej vláde sa podarí zachrániť Veľkú cenu Španielska v Barcelone a v budúcom roku by sme tak v kalendári mohli mať až 22 podujatí. To však môže spôsobiť určité problémy.

Aktuálne športové pravidlá stanovujú maximálny počet pretekov na 21, pričom presne na toto množstvo je nastavený aj limit počtu pohonných jednotiek. Každý má k dispozícii tri spaľovacie motory, tri turbá i tri jednotky MGU-H, pričom z hľadiska spoľahlivosti sú práve toto najkomplikovanejšie súčiastky.

Ale aké by to bolo, ak by pribudli ďalšie preteky? Dostanú všetci k dispozícii ďalší motor? "Potrebujeme ostať na troch motoroch, pretože ak zavedieme štvrtý, tak to z nášho pohľadu nedáva finančný zmysel," povedal šéf Haasu Günther Steiner. "V skutočnosti by to pre nás bolo negatívne, takže prečo by sme to mali robiť? Podľa mňa je na výrobcoch motorov, aby povedali áno alebo nie. Ak toto množstvo pretekov zvládnu s troma motormi, tak nemám problém."

Christian Horner z Red Bullu to vníma o niečo inak. "Pridať jedny preteky navyše a očakávať, že to všetci zvládneme s troma kusmi, je trochu priveľká úloha," uviedol na piatkovej tlačovke. "Na otázku, či to podporíme, je v zásade odpoveď 'áno', ale treba to skombinovať s inými vecami. Napríklad aj s tým, či potrebujeme absolvovať toľko sezónnych testov ako teraz. A potrebujeme aj toľko predsezónnych testov?"

"Myslím si, že ak pridáme 22. preteky, pričom väčšina tímov dostáva tresty už teraz a nasadzuje štvrté motory, tak by dávalo logiku, že treba zvýšiť počet kusov dostupných pohonných jednotiek a jednotlivých komponentov," dodal Horner.

Šéf McLarenu Andreas Seidl upozornil aj na inú skutočnosť. Mať 22 pretekov je podľa neho veľmi náročné hlavne na zamestnancov. "V princípe podporujeme smerovanie k 22 pretekom, ale prebiehajú diskusie jednak o počte súčiastok, ale jednak o nákladoch," vyjadril sa Nemec, podľa ktorého by mala byť Formula 1 opatrná a nezvyšovať počet pretekov. 

Seidl upozornil napríklad na preťaženie ľudí, ktoré si vyžiada zmeny v jeho organizácii, ale nejde len o to: "Dôležité je aj to, aby sme si zachovali exkluzívnosť každého podujatia. Nuž a pridávaním ďalších a ďalších pretekov si ju nezachováme."

Návrh navýšenia počtu pretekov sa príliš nepozdáva ani Claire Williamsovej. "Ja by som rada mala o niečo menej pretekov," skonštatovala. "Ak ich do kalendára dáme príliš veľa, bude to pre ľudí až príliš. Na trhu je pritom obrovská konkurencia iných športových podujatí a iných médií."

"Okrem toho treba myslieť aj na personál," upozornila s dodatkom, že každý má predsa aj súkromný život. "My v malých tímoch si len ťažko vieme predstaviť, ako zvládneme kalendár s viac ako 21 pretekmi. Vyvolá to dodatočné náklady na rotáciu personálu. Budeme miesto dvoch pretekových inžinierov potrebovať štyroch? A niečo stojí aj preprava tovaru po svete. A za koľko tu tie preteky pustíme? Prinesú veľa peňazí? Ja som proti tomu, aby sme ich v kalendári mali viac."

Najnovšie z kategórie: Andreas Seidl

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk