F1.sk F1.sk

Bolo nepotrestanie Leclerca správne? Konkurencia si to nemyslí...
zdroj: FOM/screenshot

Bolo nepotrestanie Leclerca správne? Konkurencia si to nemyslí...

Veľká cena Nemecka priniesla zaujímavú udalosť, ktorej dôsledky môžu byť pomerne značné. Charles Leclerc bol nebezpečne prepustený z boxov, obmedzil Romaina Grosjeana, avšak trest nedostal.

Komisári to chceli vyriešiť šalamúnsky a pokutou 5 000 eur potrestali jeho tím, ibaže ako je zrejmé, Ferrari sa niečo také vôbec nedotkne. Uvidíme teda v boxoch pravidelne totálnu melu? Veď nebezpečné vypustenie z boxov podľa tohto výkladu pravidiel už de facto neexistuje. Tímy zaplatia pokutu a všetko je v poriadku.

Vedenie pretekov situáciu vysvetlilo tak, že Leclerc z boxov vychádzal v ostrom uhle a snažil sa vyhnúť mechanikom susedného tímu. Konkurencia však toto zdôvodnenie neberie, pretože zamestnanec Ferrari, ktorý Charlesa púšťal, mal predsa dobrý výhľad.

"Nebezpečné prepustenie z boxov je za každých okolností nebezpečným prepustením," povedal manažér Racing Pointu Andy Stevenson, ktorého slová cituje Auto Motor und Sport. "Ide tu o bezpečnosť. Vždy je to nebezpečné, pričom je celkom jedno, či do boxov prichádza mnoho áut alebo len dve. Bolo pritom jasne nariadené, že prednosť má auto, ktoré je v jazdnej stope boxovej uličky."

"Ak bude z tohto pravidlo, môže každý tím pred pretekmi na účet FIA previesť 100 000 eur," krútil hlavou zástupca Renaultu Alan Permane. "Nuž a oni si potom vždy v prípade nebezpečného vypustenia nejaké peniaze odpíšu."

Na samotného Romaina Grosjeana to okrem toho malo nepríjemný dopad. "Romain stratil päť pozícií. Išiel voľnobehom a pomaly zatáčal k našim boxom. Keď mu tam vyšiel Leclerc, musel na brzdu a opäť zaradiť jednotku. Pripravilo ho to o čas," dodal šéf tímu Haas Günther Steiner.

Najnovšie z kategórie: Romain Grosjean

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk