F1.sk F1.sk

Traja zverenci Helmuta Marka na nemeckom pódiu: Volá vám každý deň o siedmej ráno
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Traja zverenci Helmuta Marka na nemeckom pódiu: Volá vám každý deň o siedmej ráno

Na pódiu po Veľkej cene Nemecka došlo k zaujímavej situácií. Všetci traja najlepší piloti vyšli z liahne Red Bullu, a teda ich kariéra má spoločného menovateľa, Helmuta Marka, cez ktorého ruky prešli všetci. O jeho vzťahu s každým týmto pilotom sa toho popísalo veľa, no na nedeľnej tlačovej konferencii dostali otázku, či si spomenú aj na nejaké príhody s ním.

"Volá vám na pravidelnej báze," spomína Sebastian Vettel. "Pre mňa to už našťastie neplatí. Tie ranné telefonáty o siedmej, aby sa spýtal, ako to ide."

"Som v posilňovni," pribehol so svojou najčastejšou odpoveďou Max Verstappen. "Behám," kontroval Daniil Kvjat.

"Pravdepodobne sa vám na telefóne objaví automatická odpoveď, niečo ako ,som v posilnovni'. Ale nie, myslím, že má skvelý nos, vie objaviť pretekárske talenty skoro. Určite je to tvrdý a priamočiary chlapík," hovorí Sebastian Vettel. "No podľa mňa sa s tým viete vysporiadať. Som veľmi vďačný za podporu, ktorej sa mi počas kariéry dostalo z jeho strany, a povedal by som, že je to rovnaké aj s týmito dvoma jazdcami, ktorí tu sedia so mnou. Áno, mám s ním množstvo spomienok a príbehov. Niektoré môžem zdieľať, iné nie. Vždy s ním však bola zábava a stále udržiavame kontakt. Dnes si ho veľmi cením ako priateľa."

"My sme a ním stále v kontakte každý deň," povedal Max. "Kvôli mne podstúpil Helmut veľké riziko, keď ma posadil do Toro Rosso ešte ako veľmi mladého pilota. Stále som mladý, ale vtedy som bol veľmi mladý."

"Helmut je skutočný pretekár. Stále má dobrý čuch na to, čo sa deje. Je to skutočne úžasné sledovať. Nie je to s ním však žiadna veda. Ak urobíte chybu, tak urobíte chybu. Ak odvediete dobrú prácu, tak odvediete dobrú prácu. Podľa mňa preferuje, keď prídete za ním a otvorene mu poviete, že ste spravili chybu alebo že sa niečo pokazilo, než si vymýšľať nejaký príbeh. To je niečo, za čo vám naozaj nepoďakuje. Ja sám som takto vyrástol, pretože môj otec je na tom rovnako, alebo možno ešte horšie. Je však dôležité mať ľudí ako on vo vedení tímu," povedal Verstappen.

Potom sa k slovu dostal Daniil Kvjat. Muž, ktorý na Markove "vrtochy" v kariére doplatil asi najviac zo všetkých. Práve jemu sa pripisujú šachy s preradzovaním Daniila medzi Red Bullom a Toro Rosso i jeho následná výpoveď koncom roka 2017.

"Helmut urobil z mojej kariéry tak trochu horskú dráhu. Možno viac, než týmto dvom. Je v mojom živote niekým špeciálnym. Má veľký podiel na tom, kým som ako po profesionálnej, tak osobnej stránke, za čo mu musím poďakovať. A samozrejme si vážim, čo pre mňa urobil," povedal Kvjat.

Spomenul si však aj na veľmi zaujímavú historku. "Ako povedal Sebastian, o mnohé sa dá podeliť, o mnohé nie. Myslím však, že jedna je veľmi príhodná, keďže sme dnes mali mokré preteky. Bolo vtedy sedem hodín ráno a počas testov som bol o tri alebo štyri sekundy pomalší, než pri mojich prvých testoch na mokru vo Formule BMW. Povedal mi: ,No, takže na vode si celkom na nič'," spomína Kvjat s úsmevom.

V tom sa medzi ním a Maxom Vesrtappenom odohrala vtipná konverzácia.

Max: Vieš ho dobre imitovať
Daniil: Áno, veľa tréningu a veľa počúvania. Takže áno, takúto spomienku mám a ešte mnoho ďalších. Je to tvrdý chlapík, ale vždy, alebo aspoň väčšinou, má pravdu. Možno to je prvýkrát ťažké prijať, no potom to zanalyzujete a zlepšíte sa. Vždy vám dá príležitosť, ak si ju zaslúžite
Max: Stále o siedmej dvíhaš telefón?
Daniil: Áno, vďaka nemu som začal vstávať o siedmej každý deň
Max: Ja si telefón vypnem, zdvihnem ho po deviatej... to je lepšie
Daniil: No, teraz sa ti darí, môžeš spať pol dňa.

Najnovšie z kategórie: Sebastian Vettel

Pozri viac

Odporúčame

Magazín

Pozri viac

AUTO.sk